Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zgodnie z art. 43 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 EFSA otrzymała od Komisji Europejskiej zlecenie przeprowadzenia ukierunkowanej oceny ryzyka pozostałości lambda-cyhalotryny w produktach drobiowych (mięso/mięśnie, tłuszcz, wątroba, nerki, jadalne podroby) i jaja ptasie.
Lambda-cyhalotryna jest substancją czynną stosowaną w środkach ochrony roślin zatwierdzoną w UE na mocy rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
Ocenione tymczasowe maksymalne poziomy pozostałości
EFSA przeprowadziła ocenę ostrego (krótkoterminowego) i przewlekłego (długoterminowego) ryzyka dietetycznego, biorąc pod uwagę narażenie na lambda-cyhalotrynę poprzez pozostałości w produktach spożywczych drobiu i jajach ptasich na poziomach proponowanego tymczasowego najwyższego poziomu pozostałości (MRL) - odpowiednio 0,03 mg/kg i 0,02 mg/kg.
Wyniki
Komisja Europejska ustaliła te tymczasowe NDP na podstawie danych z monitorowania dostarczonych przez państwa członkowskie UE i zebranych przez EFSA w centralnej bazie danych. Na podstawie wyników oceny ryzyka EFSA stwierdził, że jest mało prawdopodobne, aby proponowany tymczasowy NDP stwarzał zagrożenie dla zdrowia konsumentów.
Niepewności i zalecenia
Pomimo pozytywnego wyniku, EFSA zauważyła pewne niepewności, głównie z powodu niewystarczających informacji na temat toksykologicznego znaczenia specyficznych metabolitów i produktów degradacji w produktach pochodzenia zwierzęcego i przetworzonych. W szczególności dotyczy to metabolitu XI w nerkach i wątrobie zwierząt oraz produktów degradacji 3-fenoksy-benzaldehydu (PBald) i gamma-laktonu.
Aby rozwiązać te niepewności, EFSA przedstawiła kilka zaleceń:
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Nie można było ustalić górnego tolerowanego poziomu spożycia żelaza dla żadnej grupy wiekowej, zamiast tego ustalono bezpieczny poziom całkowitego spożycia żelaza.
Raport przygotowany przez organizację RoślinnieJemy analizuje aktualne wyzwania stojące przed systemem produkcji żywności oraz możliwe kierunki jego transformacji.
Obniżono niektóre dotychczasowe najwyższe dopuszczalne poziomy deoksyniwalenolu DON. Nowe limity będą miały zastosowanie do m.in. nieprzetworzonych zbóż oraz ziaren owsa