Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według najnowszego sprawozdania EFSA, Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz laboratorium referencyjnego UE (EURL) liczba przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) odnotowana w Europie wśród drobiu i ptaków wodnych wzrosła od lata.
Chociaż liczba wykrytych wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków w koloniach hodowlanych ptaków morskich spadła od poprzedniego okresu sprawozdawczego (czerwiec do września 2022 r.), liczba przypadków u ptaków wodnych i drobiu wzrosła. Podejrzewa się, że wzrost liczby ognisk u drobiu od lata wiąże się z rozprzestrzenianiem się wirusa przez ptaki wodne. Szczegółowe informacje na temat liczby i ewolucji przypadków można znaleźć w nowej interaktywnej tablicy opublikowanej przez EFSA.
Trwająca epidemia HPAI jest największą w historii obserwowaną w Europie. W pierwszym roku epidemii, która trwała od października 2021 r. do września 2022 r., w 37 krajach europejskich odnotowano łącznie 2520 ognisk u drobiu, 227 u ptaków żyjących w niewoli oraz 3 867 przypadków wykrycia u dzikiego ptactwa. Około 50 milionów ptaków zostało uśmierconych w dotkniętych farmach. Niezwykłe utrzymywanie się wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikiego ptactwa i drobiu przez całe lato 2022 r. oznacza, że po raz pierwszy nie było wyraźnego oddzielenia między końcem pierwszego roku epidemii a początkiem tegorocznego sezonu HPAI, który rozpoczął się w październiku 2022 r.
ECDC, które również przyczyniło się do sprawozdania, stwierdziło, że ryzyko zakażenia jest niskie dla ogółu populacji ludzkiej w UE/EOG i niskie do średniego w przypadku osób narażonych na działanie zawodowe.
Na wniosek Komisji Europejskiej EFSA ocenia obecnie dostępność szczepionek przeciwko HPAI u drobiu i rozważa potencjalne strategie szczepień. Wyniki tych prac, do których przyczyniają się również Europejska Agencja Leków (EMA) i EURL, będą dostępne w drugiej połowie 2023 r.
Przegląd dot. wysoce zjadliwej grypy ptaków za grudzień 2022 dostępny tutaj.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Karboksymetyloceluloza sodowa (E 466) została ponownie oceniona w 2018 r. przez były panel EFSA ds. dodatków do żywności i źródeł składników odżywczych dodawanych do żywności. W następstwie tej oceny panel ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących (FAF) został poproszony o ocenę bezpieczeństwa stosowania E 466 jako dodatku do żywności w żywności dla niemowląt w wieku poniżej 16 tygodni należących do kategorii żywności 13.1.5.1.
Na podstawie dostarczonych danych, pochodzenia enzymu spożywczego i historii jego bezpiecznego stosowania panel stwierdził, że podpuszczka enzymatyczna zawierająca chymozynę i pepsynę A uzyskana z żołądka kóz ssących, jagniąt i cieląt…
Niniejsza opinia dotyczy ponownej oceny dihydrochalkonu neohesperydyny (E 959) stosowanego jako dodatek do żywności.