Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EIT Food RIS CEE Open Innovation Call jest dedykowany dla wnioskodawców z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy pracują nad stworzeniem zdrowszego i bardziej zrównoważonego systemu rolno-spożywczego
W sumie 1,5 miliona euro jest dostępne dla organizacji zajmujących się rozwiązywaniem problemów w rolno-spożywczych łańcuchach dostaw w tym regionie
Organizacje mają czas na składanie wniosków do 5 czerwca 2023 r.
EIT Food ogłosił pierwszy Open Innovation Call w ramach Regionalnego Programu Innowacji (RIS) dla Europy Środkowej i Wschodniej, którego celem jest przyspieszenie innowacji w kierunku tworzenia pozytywnych zmian w systemie żywnościowym. EIT Food jest wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej.
Aplikacje są już otwarte, a organizacje z Europy Środkowej i Wschodniej pracujące nad rozwiązaniem istotnych problemów w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych, z którymi boryka się obecnie ten region, w tym:
mogą otrzymać łącznie do 1,5 miliona euro!
EIT Food poszukuje propozycji projektów, które mają na celu wykorzystanie otwartych innowacji do wzmocnienia łańcuchów dostaw żywności, aby stały się one bardziej odporne i elastyczne, a także wspierały integrację uczestników systemu żywnościowego i zmniejszały negatywny wpływ produkcji żywności na środowisko.
EIT Food RIS CEE Open Innovation Call ma na celu wprowadzenie na rynek nowych i ulepszonych produktów, procesów i usług handlowych oraz osiągnięcie wpływu na misje:
Organizacje mogą ubiegać się o maksymalnie 750 000 euro na wprowadzenie swojej innowacji na rynek. Oprócz finansowania wybrani kandydaci będą mogli uzyskać dostęp do matchmakingu w celu znalezienia nowych partnerów w sektorze spożywczym.
„W następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, COVID-19 i trwającego wpływu kryzysu klimatycznego, Europa Środkowo-Wschodnia stanęła w obliczu bezprecedensowej presji na swój system żywnościowy w ostatnich latach. Jednocześnie jednak tętniąca życiem społeczność innowacyjna tego regionu ma wiele niewykorzystanych możliwości w zakresie wprowadzania nowych innowacji rolno-spożywczych, które mogą pomóc złagodzić zakłócenia w łańcuchu dostaw. EIT Food RIS CEE Open Innovation Call zapewni bardzo potrzebne wsparcie tym innowatorom, aby pomóc wprowadzić na rynek nowe rozwiązania rolno-spożywcze” - Marja-Liisa Meurice, dyrektor EIT Food CLC North-East
Zakres i podstawowe informacje:
Finansowanie jest dostępne dla wszystkich organizacji z następujących państw członkowskich UE: Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Węgier, Polski, Rumunii, Słowenii, Słowacji i krajów stowarzyszonych w programie Horyzont Europa: Czarnogóry, Macedonii Północnej, Serbii oraz Ukrainy.
EIT Food zaprasza następujące konsorcja:
Każda z trzech organizacji musi być aktywnym uczestnikiem konsorcjum.
Maksymalne wsparcie dla każdego beneficjenta wynosi 750 000 EUR. Wnioski nie mogą wymagać finansowania dłuższego niż 24 miesiące. Dofinansowanie może pokryć do 70% kosztów projektu, a wnioskodawca może przeznaczyć do 30% na CAPEX potrzebny do wdrożenia innowacji.
Termin składania wniosków: do 5 czerwca 2023 r. o 23:59 CEST
Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:
Ewa Karolewska ewa.karolewska@eitfood.eu
O EIT Food
EIT Food to część Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) - niezależnego organu Unii Europejskiej utworzonego w 2008 roku i składającego się z kluczowych graczy branżowych (ponad 90 organizacji partnerskich i ponad 50 start-up’ów z 16 państw członkowskich UE). Celem EIT Food jest stworzenie i promowanie w całej Europie środowiska sprzyjającego innowacyjności i przedsiębiorczości.
W Warszawie powstał jeden z pięciu regionalnych oddziałów EIT Food tzw. Centrum Kolokacji (Co-Location Centre – CLC). Obejmuje ono region Europy Środkowo-Wschodniej oraz kraje nordyckie.
Przeczytaj także
Produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa, owoce oraz rośliny strączkowe, takie jak np. fasola i soczewica, groch, cieciorka powinny stanowić większą część naszej diety. Badania naukowe wskazują, że spożywanie głównie pokarmów roślinnych – produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców i strączków odgrywa ważną rolę w zapobieganiu nowotworom i jest korzystne dla zdrowia.
Nowotwory złośliwe stoją na drugim miejscu pod względem przyczyn śmierci w USA i w Polsce (w Polsce odpowiadają za mniej więcej 20% zgonów), a podobne dane obserwuje się w pozostałych krajach rozwiniętych.
Choroby nowotworowe to jedna z głównych przyczyn zgonów na całym świecie i jednocześnie jedno z największych wyzwań zdrowia publicznego. Nowotwory były przyczyną prawie 10 mln zgonów w 2020 r., a liczba nowo zdiagnozowanych przypadków może wzrastać. Obecnie szacuje się, że nawet połowie zachorowań na nowotwory można byłoby zapobiec gdyby ludzie stosowali się do zaleceń związanych ze zdrowym stylem życia.