Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Na przełomie maja i czerwca w Genewie odbyło się wspólne spotkanie ekspertów FAO/WHO ds. Oceny Ryzyka Mikrobiologicznego (JEMRA). Celem było przeprowadzenia oceny ryzyka Listeria monocytogenes w wybranych produktach spożywczych przy użyciu modeli opracowanych od czasu poprzedniego spotkania.
Geneza oceny ryzyka Listeria monocytogenes w wybranych produktach spożywczych przez FAO/WHO
FAO i WHO przeprowadza ocenę ryzyka L. monocytogenes w produktach spożywczych od 1999 r. W 2020 r. odbyło się wirtualne spotkanie ekspertów w celu przeglądu najnowszych danych dotyczących L. monocytogenes. Mieli oni również określić potrzebę modyfikacji, aktualizacji lub opracowania nowych modeli i narzędzi oceny ryzyka dla tego patogenu. Zalecono rozszerzenie przyszłych ocen ryzyka na różne podgrupy towarów i rozważenie oceny ryzyka „od pola do stołu”, a także by w przyszłych ocenach ryzyka dokonano przeglądu grup podatnych populacji w oparciu o ryzyko fizjologiczne i inne czynniki społeczno-ekonomiczne. Podsumowanie spotkania ekspertów FAO/WHO w 2020 r. zostało zgłoszone na 52. sesji Komitetu Kodeksu ds. Higieny Żywności (CCFH52) w marcu 2022 r., a propozycja, aby JEMRA przeprowadziła pełną ocenę ryzyka L. monocytogenes w żywności „od pola do stołu”, została wsparta przez członków CCFH52. W październiku 2022 r. i opracowano formalne modele oceny ryzyka dla Listeria monocytogenes dla: warzyw liściastych, melona kantalupa, mrożonych warzyw i rybnych wyrobów RTE.
W oparciu o wyniki oceny ryzyka, to spotkanie ekspertów stanowić będzie podstawę ewentualnej przyszłej rewizji Wytycznych w sprawie stosowania ogólnych zasad higieny żywności do zwalczania Listeria monocytogenes w żywności (CXG 61-2007).
Niniejszy dokument podsumowuje wnioski i zalecenia wynikające z ocen ryzyka mikrobiologicznego L. monocytogenes dla: warzyw liściastych, melona kantalupa, mrożonych warzyw i rybnych wyrobów RTE.
A najważniejsze wnioski i zalecenia dot. modeli ryzyka to:
Zalecenia i uwagi dotyczące rewizji wytycznych dotyczących zwalczania L. monocytogens:
WHO aktualizuje szacunki dotyczące zagrożenia chorobami przenoszonymi przez żywność
WHO poprosiła ekspertów, którzy mogą przyczynić się do opracowania szacunków globalnego obciążenia chorobami przenoszonymi przez żywność. Agencja jest w trakcie aktualizacji szacunków z 2010 r., które zostały opublikowane w 2015 r. Skorygowane dane powinny być dostępne w 2025 r.
Przeczytaj także
Listeria monocytogenes to bakteria, która powszechnie występuje w glebie i wodzie, a także może być obecna w niektórych rodzajach żywności. Stanowi ona poważny problem w przemyśle spożywczym, ponieważ może powodować listeriozę, potencjalnie śmiertelną chorobę przenoszoną przez żywność.
Ogromny wpływ na występowanie Listeria monocytogenes w produktach spożywczych mają zakażenia wtórne spowodowane niewystraczającą higieną w zakładach produkcyjnych oraz nieprawidłowo prowadzonym monitoringiem środowiska produkcyjnego.
Dzisiejsze metody diagnostyczne mogą wykryć pojedynczą komórkę Listeria monocytogenes obecną w próbce ze środowiska produkcyjnego. Do jej wykrycia muszą być jednak spełnione podstawowe warunki. Przede wszystkim musimy ją znaleźć/pobrać w środowisku produkcyjnym, a następnie zachować jej żywotność podczas transportu do laboratorium i zachować jej zdolność do namnażania się aż do analizy. Na koniec pozostaje nam wybrać metodę detekcji, która może wpłynąć głównie na czas analizy.