Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Japonii sugeruje, że stosowanie restrykcyjnych diet może negatywnie odbijać się na długości życia.
Różnice między płciami
Zespół japońskich badaczy pod kierunkiem prof. Takashiego Tamury z Nagoya University wykazał, że małe spożycie węglowodanów przez mężczyzn i duże spożycie węglowodanów przez kobiety wiąże się z wyższym ryzykiem śmierci, podczas gdy wysokie spożycie tłuszczu w przypadku kobiet może mieć przeciwstawny efekt.
9 lat obserwacji i ponad 81 tys. uczestników
W badaniu wzięło udział 81 333 Japończyków, których obserwowano przez okres 9 lat. Naukowcy oceniali pobranie przez uczestników wraz z dietą węglowodanów, tłuszczów i energii za pomocą kwestionariuszy częstotliwości spożycia. Brano również pod uwagę jakość makroskładników – rozróżniano węglowodany rafinowane od nierafinowanych, a także kwasy tłuszczowe nasycone od nienasyconych.
Niezbilansowana dieta
Uzyskane przez badaczy wyniki pokazały, że w przypadku mężczyzn stosowanie diety niskowęglowodanowej (poniżej 40% energii) powiązane było z wyższym ryzykiem zgonu, niezależnie od rodzaju węglowodanów. Z kolei dieta zasobna w tłuszcz (powyżej 35% energii) wiązała się z wyższym ryzykiem śmierci z powodu nowotworu oraz śmierci ze wszystkich przyczyn, podobnie jak niskie spożycie kwasów tłuszczowych nienasyconych. U kobiet natomiast zaobserwowano zależność między dietą wysokowęglowodanową (powyżej 65% energii) a wyższym ogólnym ryzykiem zgonu, przy czym równocześnie przeciwstawny efekt odnotowano przy stosowaniu diety bogatotłuszczowej oraz wyższego spożycia kwasów tłuszczowych nasyconych.
Negatywne konsekwencje na dłuższą metę
Badanie Japończyków sugeruje, że mogą istnieć różnice w odpowiedzi organizmu na poziom różnych makroskładników w diecie w zależności od płci. Otrzymane przez autorów rezultaty wskazują również, że popularne obecnie strategie żywieniowe oparte na znacznym ograniczaniu lub zwiększaniu spożycia węglowodanów bądź tłuszczów niekoniecznie są rozsądnym wyborem z punktu widzenia zdrowia. Ich korzystne działanie – obserwowane często na krótką metę – mogą bowiem niwelować długofalowe negatywne konsekwencje.
Źródła:
Przeczytaj także
Naukowcy dowodzą, że wyższe spożycie żywności przetworzonej wiąże się z negatywnym wpływem na środowisko naturalne.
Instytucje unijne i organizacje non-profit starają się zachęcać do zwiększenia spożycia produktów pełnoziarnistych, których udział w diecie Europejczyków jest bardzo niski.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała oparte na danych narzędzie służące do oceny wpływu diety (DIA, ang. Dietary Impact Assessment) na zdrowie człowieka i środowisko naturalne.