Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Darmowe narzędzia dla obywateli UE
Komisja Europejska stale prowadzi działania mające na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa żywności we wszystkich krajach Wspólnoty. Istotną częścią tej strategii jest rozpowszechnianie informacji na temat procesów produkcji, kontroli jakości i wartości odżywczej dostępnych na europejskim rynku artykułów spożywczych. Dane te są na bieżąco aktualizowane, tak aby zapewnić konsumentom dostęp do wiarygodnego źródła wiedzy. Dzięki darmowym wyszukiwarkom i bazom danych każdy obywatel UE może łatwo sprawdzić jakie wymagania stawiane są produktom, które codziennie spożywa, a także jakie oświadczenia mogą (lub nie) być na nich umieszczane. Potrzebne jest jedynie urządzenie z dostępem do internetu.
Produkty, substancje i ich wpływ na organizm
Niezwykle użytecznym tego typu narzędziem jest unijny rejestr oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych. Intensywna konkurencja na rynku sprawia, że producenci starają się jak najbardziej wyróżnić swoje wyroby. Mając świadomość wciąż rosnącego trendu żywności prozdrowotnej i funkcjonalnej, często wykorzystują oni hasła i stwierdzenia, które mają potwierdzać wyjątkowo dobroczynny wpływ danej żywności na organizm. Jednak nie wszystkie tego typu informacje odzwierciedlają rzeczywistą wartość produktu. Warto zatem wiedzieć jak brzmią dopuszczone w UE oświadczenia żywieniowe i zdrowotne, a także jakie wymagania musi spełnić producent, by móc umieścić się na oferowanej przez siebie żywności.
Co może oświadczyć producent?
Komisja Europejska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców UE. Udostępniony na stronie Komisji rejestr zawiera informacje o oświadczeniach zaakceptowanych, niedozwolonych, jak również tych, które przechodzą aktualnie proces weryfikacji. Baza danych zawiera wykaz 2337 oświadczeń zdrowotnych, wraz z pełnym ich brzmieniem, grupami produktów, na których mogą być one umieszczane, oraz substancjami, których mogą one dotyczyć. Wszystkie te dane można pobrać w formie pliku MS Excel lub w formacie PDF. Komisja udostępnia także informacje dotyczące zasad stosowania oświadczeń żywieniowych, a zainteresowany konsument może dowiedzieć się czym różnią się oświadczenia zdrowotne i żywieniowe oraz zapoznać się z obowiązującymi w tym zakresie aktami prawnymi.
Zachęcamy do zapoznania się z tym intuicyjnym narzędziem:
http://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition/claims/register/public/?event=register.home
Przeczytaj także
Komisja Europejska stale prowadzi działania mające na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa żywności we wszystkich krajach Wspólnoty. Istotną częścią tej strategii jest rozpowszechnianie informacji na temat procesów produkcji, kontroli jakości i wartości odżywczej dostępnych na europejskim rynku artykułów spożywczych...
Wydano rozporządzenie Komisji (UE) 2018/1556 z dnia 17 października 2018 r. w sprawie odmowy udzielenia zezwolenia na niektóre oświadczenia zdrowotne dotyczące żywności inne niż odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci...
Czy wiedziałeś, że błędna etykieta jest najczęstszą w całej branży spożywczej przyczyną wycofania produktu z rynku? Często wynika to z niedopatrzenia samego przedsiębiorcy. Czy miewasz problemy z właściwym zarządzaniem informacją na etykiecie twojego produktu?