Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z Institute for Global Food Security Queen's University (Belfast) stwierdzili, że ponad 25% przebadanych przez nich próbek szałwii była zafałszowana. Badaniom poddano 19 próbek szałwii w okresie od sierpnia do września 2020 r. Próbki zakupiono w: sklepach internetowych, supermarketach oraz mniejszych niezależnych sklepach. Okazało się, że niektóre próbki zakupione w sklepach internetowych i mniejszych niezależnych sklepach były zafałszowane liśćmi oliwki i/lub liśćmi z innych drzew. Znalezione obce liście nie są uważane za szkodliwe dla zdrowia. Dobrą wiadomością jest to, że nie stwierdzono zafałszowania w próbkach szałwii pobranych z dużych brytyjskich sieci supermarketów.
Metodyka i działania następcze
Metody zastosowane w badaniu obejmowały odpowiednio dobrane połączenie spektroskopii i modelowania chemometrycznego, które zostały opracowane przez prof. Elliotta i współpracowników. Wyniki badania zostały udostępnione brytyjskim władzom ds. przestępstw żywnościowych w celu przeprowadzenia działań następczych.
Źródło: Queen's University Belfast
Przeczytaj także
Szczegóły fałszowania mrożonych "ekologicznych" malin z Chile. Przypadek fałszowania żywności, który obrazuje w jaki sposób oszuści wykorzystują złożoność łańcucha dostaw, aby utrudnić wykrycie zafałszowania.
Centrum Bezpieczeństwa Żywności z Hongkongu (CFS) wykryło obecność barwników sudanowych w mielonej kurkumie w ilości...
Agencje FSA I FSS opublikowały ocenę przestępstw żywnościowych w Wielkiej Brytanii. Przedstawiono m.in. działania priorytetowe i kluczowe obszary zagrożenia.