Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Serdecznie zapraszamy 14 grudnia o godz. 9:00 na webinarium dotyczące projektu dyrektywy w sprawie oświadczeń środowiskowych (Green Claims Directive). Podczas webinarium przygotowanego przez członków grupy legislacyjnej ekspertki Natureef omówią projekt rozporządzenia oraz przedstawią problem zjawiska greenwashingu w branży opakowaniowej.
Program webinarium:
9:00 – 9:10 Nowości Natureef, Jaśmina Solecka, Prezes Zarządu Natureef
9:10 – 9:20 Dotychczasowe przepisy regulujące stosowanie oświadczeń o charakterze środowiskowym, normy oraz przewodniki, Ewa Badowska-Domagała, Kancelaria EDBD
9:20-10:45 Omówienie najważniejszych przepisów projektu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uzasadniania wyraźnych oświadczeń środowiskowych i informowania o nich (dyrektywa w sprawie oświadczeń środowiskowych) z dnia 22.03.2023 wraz z przykładami, Ewa Badowska-Domagała, Kancelaria EDBD, Patrycja Wojciechowska, UE w Poznaniu, Karolina Wiszumirska, UE w Poznaniu, Marta Krawczyk, SGS Polska Sp. z o.o.
Webinaria są bezpłatne dla członków Stowarzyszenia Natureef. Koszt uczestnictwa w pojedynczym wydarzeniu dla podmiotów spoza Natureef wynosi 400 zł. Po rejestracji do tych podmiotów zostanie wysłana faktura pro-forma, której opłacenie będzie warunkiem udziału w webinarium.
Aby wziąć udział w wydarzeniu konieczna jest rejestracja tutaj
Przeczytaj także
Pomijanie danych, niejasne, niejednoznaczne lub wręcz fałszywe twierdzenia – lista grzechów firm, które dopuszczają się greenwashingu zamieszczając informacje na opakowaniach swoich produktów jest długa, jednakże nie muszą one wynikać ze złej woli i próby umyślnego wprowadzania w błąd. Znakowanie opakowań, w tym umieszczanie informacji o charakterze środowiskowym, jest skomplikowanym zagadnieniem i łatwo tu o niejasności oraz błędy. Poruszać się w tym temacie pomagają eksperci stowarzyszenia NATUREEF.
Rozporządzenie parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (tzw. PPWR) będzie dokumentem o ogromnym wpływie na europejski i polski rynek. Jego projekt, nad którym trwają obecnie prace, nie uwzględnia jednak wielu kwestii technologicznych dotyczących opakowań i możliwości branży recyklingowej, stanowiąc jednocześnie źródło wielu niejasności dla przedsiębiorców.
Wpływ na środowisko opakowań plastikowych oraz powlekanego papieru o podobnych funkcjach jest podobny – wynika z badań przeprowadzonych przez polskie, niemieckie i belgijskie instytuty badawcze i uczelnie.