Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Sekretariat INFOSAN był zaangażowany w 47 incydentów związanych z bezpieczeństwem żywności dotyczących 53 państw członkowskich WHO (MS) i terytoriów ze wszystkich regionów WHO w pierwszym kwartale roku.
Dzięki aktywnemu zaangażowaniu członków i partnerów INFOSAN, 53% incydentów zostało zgłoszonych do Sekretariatu INFOSAN przez członków INFOSAN (Emergency Contact Points i Focal Points), 28% tych incydentów zostało zgłoszonych do Sekretariatu za pośrednictwem Systemu Szybkiego Alarmowania Komisji Europejskiej żywności i pasz (RASFF) oraz 19% za pośrednictwem różnych kanałów WHO.
Incydenty te dotyczyły 53 państw członkowskich i terytoriów WHO ze wszystkich regionów WHO. Dotknięte państwa członkowskie zostały rozmieszczone w następujący sposób: 23 z 53 państw członkowskich z regionu europejskiego, 9 z 27 z zachodniego Pacyfiku, 8 z 35 w obu Amerykach, 7 z 47 w Afryce, 4 z 11 w Azji Wschodniej i 2 z 21 we wschodniej części Morza Śródziemnego.
Zgłoszone incydenty
28 incydentów związanych było z zagrożeniem biologicznym [ Salmonella spp. (9), Listeria monocytogenes (6) , E. coli (3), Clostridium botulinum (2), Wirusowe zapalenie wątroby typu A (2), Anisakis (1), Cronobacter (1), Entamoeba histolytica (1), Leptospira (1) , Norowirus (1) i Shigella(1)];
9 stwarzających zagrożenie chemiczne [metanol (2), aflatoksyny (1), chlorotalonil (1), alkaloidy sporyszu (1), histamina (1), ołów (1), azot (1) i patulina (1)]. Chlorotalonil może być stosowany jako środek grzybobójczy. Jest to dozwolone w Stanach Zjednoczonych, ale jest zabronione w Europie.
6 z niezadeklarowanym alergenem/składnikiem [orzeszki ziemne (2), jaja (1), gluten (1), mleko (1), soja (1)]; trzy związane z zagrożeniem fizycznym [szkło (1), metal (1), kamienie (1)]; i jeden o nieznanym zagrożeniu.
Kategorie żywności najczęściej związane z 47 incydentami w pierwszym kwartale 2023 r. to: ryby i inne owoce morza (6), mięso i produkty mięsne (6), żywność złożona (5), orzechy i nasiona oleiste (5), zboża i produkty zbożowe (3), owoce i przetwory owocowe (3), mleko i produkty mleczne (3), przekąski, desery i pozostała żywność (3), warzywa i przetwory warzywne (3), napoje alkoholowe (2), żywność dla niemowląt i małe dzieci (2), zioła, przyprawy i przyprawy (2), rośliny strączkowe i rośliny strączkowe (1), napoje bezalkoholowe (1) oraz dwa nieznane źródła pożywienia.
Epidemia Salmonelli Mbandaka związana z produktami z kurczaka na Ukrainie
Sekretariat INFOSAN śledził rozwój epidemii Salmonelli Mbandaka ST413 w wielu krajach (n=247) związanej z produktami drobiowymi z Ukrainy. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób najnowsze dostępne liczby zgłoszonych przypadków to Czechy (n=5), Estonia (n=3), Finlandia (n=89), Francja (n=10), Niemcy (n=2), Irlandia (n=1), Izrael (n=4), Holandia (n=1) i Wielka Brytania (n=132). Najnowsze przypadki wykryto w marcu 2023 r. w Wielkiej Brytanii, które zostały połączone poprzez sekwencjonowanie całego genomu.
Informacje udostępnione za pośrednictwem systemu wczesnego ostrzegania Komisji Europejskiej o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) dotyczące produktów związanych z wybuchem epidemii zostały rozesłane do dziewięciu krajów. Sekretariat INFOSAN niezwłocznie zaangażował państwa członkowskie WHO spoza systemu RASFF, aby informowały je o takiej dystrybucji, szukały dodatkowych informacji dotyczących międzynarodowej dystrybucji podejrzanych produktów oraz zwracały się o informacje na temat wszelkich możliwych przypadków związanych z konsumpcją podejrzanych produktów.
Dzięki ścisłej współpracy z Punktem Kontaktowym INFOSAN w sytuacjach kryzysowych i Krajowym Punktem Kontaktowym ds. IHR na Ukrainie, Sekretariat INFOSAN został powiadomiony, że nie zidentyfikowano żadnej dalszej dystrybucji międzynarodowej z Ukrainy do innych państw członkowskich WHO, poza tymi, które zostały już zgłoszone przez RASFF. Władze ukraińskie wszczęły dochodzenie i poinformowały sieć o środkach zarządzania ryzykiem wdrożonych w obiektach zamieszanego producenta.
Źródło: WHO
Przeczytaj także
Sekretariat INFOSAN był zaangażowany w 47 incydentów związanych z bezpieczeństwem żywności dotyczących 37 państw członkowskich WHO.
Sekretariat INFOSAN był zaangażowany w 58 incydentów dotyczących bezpieczeństwa żywności, które dotyczyły 129 państw członkowskich i terytoriów WHO w tym trzecim kwartale 2022 roku.
W drugim kwartale 2022 roku Sekretariat INFOSAN był zaangażowany w 46 incydentów dotyczących bezpieczeństwa żywności, które dotyczyły 106 członków WHO i terytoriów.