Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem żywności z udziałem międzynarodowej sieci INFOSAN spadła w oparciu o dane z ostatniego kwartału.
Międzynarodowa sieć organów ds. Bezpieczeństwa żywności (INFOSAN) uczestniczyła w 18 wydarzeniach dotyczących bezpieczeństwa żywności, obejmujących 50 krajów od lipca do września, w porównaniu z 29 incydentami dotyczącymi 66 krajów w okresie od kwietnia do czerwca.
Jedenaście z 18 powiadomień dotyczyło zagrożenia biologicznego. Cztery dotyczyły Salmonelli, trzy Listerii monocytogenes i po jednym bakterii Cyclospora, E. coli, wirusa zapalenia wątroby typu A i norowirusa.
Norowirus w wodorostach z Chin
W trzecim kwartale 2019 r. sieć INFOSAN została powiadomiony o kilku epidemiach norowirusa w krajach europejskich epidemiologicznie związanych ze spożywaniem mrożonej sałatki z wodorostów morskich wyprodukowanej przez tego samego producenta w Chinach.
Skontaktowano się z Awaryjnym Punktem Kontaktowym INFOSAN w Chinach, aby sprawdzić, czy inne kraje mogły otrzymać potencjalnie skażoną sałatkę z wodorostów morskich i dochodzenie jest w toku.
Zatrucie metanolem w Kostaryce
W trzecim kwartale sieć została poinformowana o zatruciu metanolem w Kostaryce związanym ze spożywaniem zafałszowanych, podrabianych napojów alkoholowych.
Podczas dochodzenia szczegółowe informacje na temat powiązanych produktów, gdy stały się dostępne, zostały udostępnione na stronie internetowej INFOSAN. Ze względu na kryminalny charakter i możliwość nielegalnej dystrybucji powiązanych produktów inni członkowie INFOSAN w regionie wymieniali informacje o środkach zarządzania ryzykiem w swoich krajach oraz wcześniejsze doświadczenia związane z podobnymi incydentami. Z innych krajów nie zgłoszono żadnych chorób związanych z implikowanymi produktami.
Inne zagrożenia
Pięć zdarzeń dotyczyło zagrożenia fizycznego, takiego jak metal, plastik i szkło, jedno dotyczyło metanolu jako zagrożenia chemicznego, a drugie dotyczyło niezgłoszonych alergenów nerkowca i orzecha włoskiego.
Kategorie żywności
Najczęściej zgłaszanymi kategoriami żywności były mleko i produkty mleczne, zioła, przyprawy, ryby i inne owoce morza, mięso i produkty mięsne, przekąski, desery i inna żywność, warzywa i produkty pochodne, napoje alkoholowe, owoce i produkty owocowe oraz rośliny strączkowe.
Kraje
Incydenty dotyczyły krajów ze wszystkich regionów WHO, ale głównie Europy, a następnie Zachodniego Pacyfiku, Afryki, obu Ameryk, wschodniej części Morza Śródziemnego i Azji Południowo-Wschodniej.
Spotkanie INFOSAN
Drugie globalne spotkanie INFOSAN, zorganizowane przez FAO i WHO, a organizowane przez Urząd ds. Rolnictwa i Bezpieczeństwa Żywności w Abu Zabi, odbędzie się w dniach 9–11 grudnia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Po raz pierwszy od prawie dekady zgromadzi członków z ponad 100 krajów.
Spotkanie zapewni członkom okazję do omówienia postępów, wyzwań i możliwości wzmocnienia sieci i ochrony globalnego zaopatrzenia w żywność, aby pomóc zmniejszyć globalne obciążenie chorobami przenoszonymi przez żywność.
Źródło:
Przeczytaj także
Na stronie internetowej GIS ukazał się raport „Stan sanitarny kraju w roku 2018” opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Opracowanie zawiera podsumowanie i wyniki działań podjętych przez Inspektorat w zakresie bezpieczeństwa i higieny ogółem.
W drugim kwartale 2019 r. Międzynarodowa sieć organów ds. Bezpieczeństwa żywności (INFOSAN) brała udział w 29 kontrolach bezpieczeństwa żywności z czego siedem dotyczyło Salmonelli. W badane przypadki zaangażowanych było w sumie 66 krajów.
Dwóch na pięciu Europejczyków interesuje się bezpieczeństwem żywności, a tylko 1 na 5 osób uważa, że jest to główny problem przy wyborze żywności. Dla większości Europejczyków jest to jeden z kilku czynników - łącznie z ceną, smakiem, odżywianiem i pochodzeniem żywności - które wpływają na ich nawyki i wybory żywieniowe.