Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Problemy producentów
Uprawa migdałów i pistacji sięga początków rolnictwa – przez setki lat produkty te uznawane były za luksusowe przysmaki, jednak ze względu na większą dostępność oraz na liczne walory zdrowotne w ciągu ostatnich dekad ich spożycie znacząco wzrosło. Niestety, producenci tych orzechów stale borykają się z problemami dotyczącymi bezpieczeństwa, które wynikają przede wszystkim z zanieczyszczenia aflatoksynami, rakotwórczymi substancjami wytwarzanymi przez grzyby takie jak Aspergillus flavus i Aspergillus parasiticus.
Rakotwórcze pleśnie
Pleśnie te bytują w glebie i atakują uprawy, żywiąc się tkankami roślinnymi. Uwalniają one zarodniki, które przemieszczając się w powietrzu osiadają na orzechach i, jeśli są one w choć niewielkim stopniu uszkodzone, docierają do nasienia, wywołując zanieczyszczenie. Ze względu na zagrożenie zdrowotne zawartość aflatoksyn w żywności oraz paszach jest dokładnie regulowana i monitorowana. Mimo że w migdałach i pistacjach kancerogeny te nie pojawiają się bardzo często, zatrucie może prowadzić do śmiertelnego raka wątroby.
Konkurencyjne zmutowane szczepy
Z tego powodu naukowcy biorący udział w międzynarodowym projekcie badawczym BIOCONTROL-A postanowili zastosować metody biokontroli upraw, by zredukować ryzyko związane z aflatoksynami. Jak wyjaśnia kierownik badań, Juan Moral, głównym celem przedsięwzięcia jest wyizolowanie zmutowanych szczepów nie wytwarzających mykotoksyn i poddanie ich selekcji pod kątem zdolności rywalizacji z toksycznymi populacjami grzybów. Wybrane szczepy mogą być wówczas wykorzystane w miejscu uprawy, gdzie konkurują z innymi pleśniami. Jeśli zdołają one zdominować nowe środowisko, ryzyko zanieczyszczenia zostaje znacząco ograniczone.
Większe bezpieczeństwo upraw
Pierwsza faza projektu miała miejsce w Kalifornii, gdzie udało się zastosować szczep kontroli biologicznej zarejestrowany do użytku przy uprawie pistacji również do innych gatunków – migdałów, orzechów włoskich i fig. Naukowcy dowiedli również, że szczep ten nie stanowi zagrożenia dla pszczół, co budziło niepokój wielu rolników, jako że owady te odgrywają fundamentalną rolę w zapylaniu migdałowców.
Nowe perspektywy
BIOCONTROL-A otwiera przed producentami orzechów i badaczami liczne możliwości. Jedną z nich jest krzyżowanie szczepów o różnym genotypie w celu wyhodowania grzybów o pożądanych cechach. W ciągu najbliższych miesięcy planowane jest także opracowanie modelu matematycznego, który pozwoli przewidywać najkorzystniejszy moment zastosowania kontroli biologicznej w uprawach. Dokładne zrozumienie zachowania nietoksycznych szczepów w zależności od warunków środowiska to klucz do zwiększenia ich efektywności i zredukowania zagrożenia ze strony aflatoksyn.
Źródła:
Przeczytaj także
Alergia na orzechy jest jedną z najczęściej spotykanych alergii pokarmowych, której objawy mogą wystąpić już w kilka sekund po spożyciu nietolerowanej żywności. Grupa naukowców z Hiszpanii opracowała metodę, która pozwala na wykrywanie pozostałości orzechów nerkowca już w stężeniach tak niskich jak 10 mg/kg...
Według najnowszego raportu agencji badawczej Innova Market Insights migdały pozostają na szczycie światowej listy innowacji produktowych. 47% artykułów spożywczych zawierających te orzechy wprowadzonych zostało na rynek w Europie, która już po raz jedenasty utrzymała pod tym względem pozycję globalnego lidera...
Naukowcy apelują o wprowadzenie standardów bezpieczeństwa mikrobiologicznego w soli morskiej, by przeciwdziałać potencjalnym zanieczyszczeniom żywności.