Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rozpoczął kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood. Większość działań będzie realizowana w okresie letnim i wczesną jesienią. Celem kampanii jest uświadomienie konsumentom jak istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności odgrywa nauka.
#EUChooseSafeFood
Celem nowej, ogólnoeuropejskiej kampanii EFSA jest zachęcenie Europejczyków do podejmowania świadomych wyborów dotyczących żywności poprzez wyjaśnienie kluczowej roli, jaką nauka i naukowcy odgrywają w bezpieczeństwie żywności. Kampania będzie oferować konsumentom praktyczne informacje, począwszy od pomocy w rozszyfrowaniu etykiet i zrozumieniu dodatków, aż po porady, dlaczego surowych ziemniaków nie należy przechowywać w lodówce.
Kampania poruszać będzie wiele obszarów związanych z bezpieczeństwem żywności, a wśród nich np.:
Zdrowe wybory żywieniowe – np. ile soli można dodawać do jedzenia?
Odszyfrowywanie etykiet – co oznaczają terminy „należy spożyć do” i „najlepiej spożyć przed”
Oświadczenia zdrowotne – czy oświadczenie, jak np. „może obniżyć poziom cholesterolu” na opakowaniu to tylko chwyt marketingowy?
Opakowania – czy substancje chemiczne przedostają się przez opakowanie do żywności?
Alergeny – jak sprawdzić czy w jedzeniu nie ma śladowych ilości alergenów?
Dodatki do żywności – czy konsumenci powinni obawiać się dodatków do żywności?
Choroby przenoszone przez żywność – podstawowe zasady higieny podczas przygotowywania żywności
Zdrowie pszczół – jak spadek liczebności pszczół wpłynie na naszą żywność?
Dobrostan zwierząt – zdrowe i zadbane zwierzęta to bezpieczna żywność
Higiena jedzenia – zasady higieny, przechowywania i przygotowywania żywności
Zanieczyszczenia – sposoby zmniejszania liczby zanieczyszczeń w żywności, np. akrylamidu, i ich destrukcyjnego wpływu na nasze zdrowie
Unijny system bezpieczeństwa żywności wytycza odpowiednie zasady i wymagania dla przedsiębiorców
Konsumenci w Unii Europejskiej należą do najlepiej chronionych i poinformowanych o zagrożeniach w łańcuchu żywnościowym obywateli na świecie. Unijny system bezpieczeństwa żywności wytycza odpowiednie zasady i wymagania dla przedsiębiorców, organów kontrolnych, jak również daje konsumentom prawo do dostępu do wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa produkcji, przetwarzania, pakowania, etykietowania i sprzedaży żywności.
W ramach tego systemu niezależni eksperci EFSA przeprowadzają ocenę ryzyka na podstawie przeglądu danych naukowych i badań. EFSA współpracuje z krajowymi organami bezpieczeństwa żywności w całej Europie, z krajowymi partnerami, a także międzynarodowymi organizacjami, aby wymagania dot. bezpieczeństwa żywności opierały się na rzetelnych dowodach naukowych. Kluczowym przesłaniem kampanii jest zachęcenie obywateli do dokonywania świadomych i pewnych wyborów żywieniowych.
EFSA zachęca kraje UE do wsparcia kampanii w ramach lokalnych inicjatyw. Dlatego też w sierpniu br. Państwowa Inspekcja Sanitarna zainicjuje akcję edukacyjną wpisującą się tematyką w kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność”. Akcja edukacyjna będzie realizowana jesienią. Działania te będą skierowane głównie, ale nie jedynie, do rodziców dzieci szkolnych i przedszkolnych.
Przy realizacji działań kampanii EFSA Główny Inspektorat Sanitarny współpracuje z innymi organami urzędowej kontroli oraz jednostkami naukowymi w tym przede wszystkim Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego –PZH - Państwowym Instytutem Badawczym.
Przeczytaj także
W ramach operacji OPSON X (od grudnia 2020 r. do czerwca 2021 r.) władze 72 krajów miały na celu walkę z podrobioną, zafałszowaną i niespełniającą norm żywnością oraz napojami, co doprowadziło do zajęcia 15 451 ton nielegalnych produktów o wartości około 54 mln EUR.
Panel ekspertów ds. żywienia EFSA zakończył wstępną ocenę bezpieczeństwa cukrów w diecie po przeprowadzeniu kompleksowego przeglądu naukowego. Poprzednia ocena była przeprowadzana w 2010 r.
Glifosat obecnie jest dopuszczony do stosowania w UE do 15 grudnia 2022 r. Grupa oceniająca złożyła niedawno swój projekt sprawozdania, na podstawie której Komisja Europejska podejmie decyzję o odnowieniu glifosatu.