Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Spożycie cukrów a choroby dietozależne – projekt opinii EFSA skierowany do konsultacji społecznych

Kategoria: Składniki Żywności

Panel ekspertów ds. żywienia EFSA zakończył wstępną ocenę bezpieczeństwa cukrów w diecie po przeprowadzeniu kompleksowego przeglądu naukowego.

Valeriu Curtui, szef Działu ds. Żywienia EFSA, powiedział: „Do tej pory była to niezwykle trudna praca, obejmująca ocenę ponad 30 000 publikacji. Nasi eksperci podjęli ogromny wysiłek, aby osiągnąć ten punkt i zastosowali najwyższe standardy naukowego rygoru na każdym etapie oceny.”

Właśnie rozpoczęły się konsultacje publiczne, które potrwają do 30 września. 21 września EFSA zaplanowała, że odbędzie się publiczne spotkanie w celu omówienia projektu opinii.

Prośba pięciu krajów skandynawskich

Pięć krajów europejskich (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja) zwróciło się do EFSA o aktualizację oceny z 2010 r. oraz o dokonanie przeglądu najnowszej literatury naukowej na temat powiązań między spożyciem cukrów a różnymi chorobami, np. otyłością, cukrzycą typu 2, chorobami sercowo-naczyniowymi, dną moczanową, próchnicą zębów.

Linda Granlund, dyrektor Wydziału Profilaktyki i Zdrowia Publicznego Norweskiej Dyrekcji Zdrowia, powiedziała: „Jako jeden z pięciu krajów wnioskujących, Norweska Dyrekcja Zdrowia z zadowoleniem przyjmuje konsultacje społeczne EFSA dotyczące projektu opinii naukowych. Zachęcamy ekspertów ds. żywienia w Norwegii i poza nią do komentowania tego projektu, aby pomóc naukowcom EFSA w ukończeniu tego ważnego przeglądu. Wykorzystamy obszerne odkrycia naukowe, aby zaktualizować nasze krajowe wytyczne dotyczące diety opartej na żywności, gdy opinia zostanie już sfinalizowana”.

Doradztwo naukowe, a nie zalecenia polityczne lub wytyczne dietetyczne

„Dodatkowe spostrzeżenia naukowe i dane, które otrzymujemy po konsultacjach, pomagają wzmocnić nasze oceny naukowe, dlatego przyjmujemy je z zadowoleniem i zachęcamy do aktywnego udziału” – powiedział dr Curtui.

„Jednocześnie podkreślamy, że ten projekt ocenia wyłącznie dowody naukowe i nie stanowi przyszłych zaleceń politycznych ani wytycznych dotyczących zdrowia publicznego. Za to odpowiadają krajowe organy ds. zdrowia publicznego i organy międzynarodowe”.

Projekt wniosków

Kraje wnioskujące zapytały, czy byłoby możliwe ustalenie opartego na nauce punktu odcięcia, zwanego górnym tolerowanym poziomem spożycia (UL) dla składników odżywczych – dla wszystkich cukrów w diecie, poniżej którego spożycie nie powodowałoby problemów zdrowotnych. Po przejrzeniu ponad 30 000 publikacji nasi naukowcy wstępnie doszli do wniosku, że nie jest możliwe ustalenie takiego progu.

Niemniej jednak opinia potwierdza, z powiązanym stopniem pewności, różne powiązania między spożyciem różnych kategorii cukrów a ryzykiem rozwoju przewlekłych chorób metabolicznych i próchnicy zębów. Informacje te mają pomóc państwom członkowskim UE w ustalaniu celów dla populacji i/lub zaleceń dla osób w ich kraju.

Projekt opinii zawiera ogólnounijny model spożycia służący do szacowania spożycia cukrów w poszczególnych krajach oraz bardziej szczegółowy obraz głównych kategorii żywności przyczyniających się do spożycia cukrów w diecie.

Aby wziąć udział w konsultacjach publicznych, kliknij ten link:

Konsultacje społeczne w sprawie projektu opinii naukowej w sprawie tolerowanego górnego poziomu spożycia cukrów

Więcej informacji:

EFSA wyjaśnia: projekt opinii naukowej w sprawie tolerowanego górnego poziomu spożycia cukrów dietetycznych

Źródło: https://www.efsa.europa.eu/en/news/safety-dietary-sugars-draft-opinion-open-public-consultation

Wybierz obszar: Badania żywności Dodatki i składniki

Autor: EFSA

Przeczytaj także

 • 22.07.2021

  Cukier może zaburzać rozwój mózgu

  Najnowsze doniesienia wskazują, że do niechlubnej listy schorzeń, takich jak otyłość, choroby serca czy zaburzenia kognitywne dołączyć można kolejny punkt – negatywny wpływ na rozwój mózgu, a konkretnie regionu hipokampu, który związany jest z uczeniem się i pamięcią

  Czytaj więcej
 • 20.07.2021

  Cukier jako składnik w znakowaniu żywności

  Przepisy rozporządzenia nr 1169/2011 nie zawsze dają przedsiębiorcom odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące znakowania produktów. Przykładowo w ramach kategorii składników „cukier” dopuszczono „wszystkie rodzaje sacharozy” nie precyzując jednak jakie substancje można do nich zaliczyć. Co zatem może zrobić w takim przypadku przedsiębiorca?

  Czytaj więcej
 • 24.07.2019

  Cukry w diecie – opinia naukowa EFSA

  EFSA zaktualizowała harmonogram publikacji opinii naukowych dotyczących cukrów zawartych w diecie ze względu na dużą liczbę danych i badań, które należy zebrać, przeanalizować i ocenić. 

  Czytaj więcej

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn