Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska powiadomiła Conserve Italia Soc. coop. Agricola i jej spółka zależna Conserves France SA (razem "Conserve Italia") wstępnie stwierdziły, że naruszyły przepisy UE dotyczące praktyk antykonkurencyjnych poprzez zmowę w celu zakłócenia konkurencji na rynku konserw warzywnych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).
Conserve Italia jest włoską spółdzielnią rolniczą, która produkuje między innymi warzywa konserwowe. Komisja obawia się, że Conserve Italia mogła wchodzić w zmowę z innymi uczestnikami rynku w EOG w celu ustalenia cen sprzedaży, podziału rynków i przydzielenia klientów do dostaw niektórych rodzajów konserw warzywnych (pod własną lub prywatną marką) sprzedawcom detalicznym i/lub przedsiębiorstwom usług gastronomicznych. Podejrzewa ona w szczególności, że Conserve Italia uczestniczyła w porozumieniach horyzontalnych dotyczących ustalania cen i podziału rynku, w ramach których przez kilka kolejnych lat koordynowała swoje zachowania handlowe z zachowaniami innych uczestników rynku.
Gdyby wstępna opinia Komisji została potwierdzona, zachowanie to stanowiłoby naruszenie przepisów UE zakazujących antykonkurencyjnych praktyk handlowych, takich jak zmowa cenowa i podział rynku (art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i art. 53 Porozumienia EOG).
Wysłanie pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń nie przesądza o wyniku dochodzenia.
We wrześniu 2019 r. Komisja przyjęła decyzję ugodową w odniesieniu do przedsiębiorstw Bonduelle, Coroos i grupy CECAB, w której ustalono, że te trzy przedsiębiorstwa przez ponad 13 lat uczestniczyły w kartelu obejmującym dostawy niektórych rodzajów konserw warzyw sprzedawcom detalicznym lub przedsiębiorstwom świadczącym usługi gastronomiczne na terenie EOG. Postępowanie wyjaśniające Komisji rozpoczęło się od niezapowiedzianych inspekcji w październiku 2013 r. Wszystkie trzy przedsiębiorstwa przyznały się do udziału w kartelu, a całkowita kwota nałożonych grzywien wyniosła 31,6 mln EUR.
W tym samym dochodzeniu Komisja wszczęła postępowanie przeciwko czwartej spółce, Conserve Italia. Przedsiębiorstwo to nie było objęte decyzją ugodową z września 2019 r., a dochodzenie było kontynuowane w ramach zwykłego (nietransakcyjnego) postępowania antymonopolowego.
Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń jest formalnym etapem dochodzenia Komisji w sprawie podejrzenia naruszenia przepisów UE dotyczących praktyk handlowych ograniczających konkurencję. Komisja informuje zainteresowane strony na piśmie o podniesionych przeciwko nim zastrzeżeniach. Strony mogą następnie przeanalizować dokumenty znajdujące się w aktach Komisji, odpowiedzieć na nie na piśmie i wystąpić z wnioskiem o zorganizowanie spotkania wyjaśniającego w celu przedstawienia swojego stanowiska w tej sprawie przedstawicielom Komisji i krajowym organom ochrony konkurencji.
Jeżeli po skorzystaniu przez strony z prawa do obrony Komisja uzna, że istnieją wystarczające dowody naruszenia, może przyjąć decyzję zakazującą danego postępowania i nakładającą grzywnę w wysokości do 10 % światowego obrotu rocznego danego przedsiębiorstwa.
Komisja nie jest związana żadnym prawnym terminem zakończenia dochodzenia w sprawie zachowań antykonkurencyjnych. Czas trwania dochodzenia zależy od wielu czynników, w tym złożoności sprawy, stopnia współpracy danego przedsiębiorstwa z Komisją oraz korzystania z prawa do obrony.
Dalsze informacje można znaleźć pod numerem AT.40127 w publicznym rejestrze spraw z zakresu konkurencji na stronie internetowej.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Dziś, po raz pierwszy w historii obchodzimy ustanowiony przez ONZ Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia! To jedno z działań podjętych przez organizację w celu zwiększenia świadomości klimatycznych konsekwencji wynikających z marnowania. Do apelu dołącza aplikacja Too Good To Go, która wraz z partnerami pragnie dać dobitny dowód na to, że marnowanie po prostu nie ma sensu!
Silny popyt krajowy jak i Europy, przy niskich zbiorach, spowodowały wzrost cen oraz spadek eksportu do krajów spoza UE.
Jak rozpocząć produkcję i sprzedaż żywności z własnego gospodarstwa? Każdy rolnik może się tego dowiedzieć z broszury przygotowanej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na polecenie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.