Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rynek amerykański ciągle posiada tolerancyjne przepisy regulujące możliwość stosowania antybiotyków w chowie kurcząt. Niemniej w coraz większym stopniu rosnąca presja konsumentów jak również ich świadomość wzbudza w firmach oddolne działania przeciwstawiające się tym praktykom. Sieć restauracji KFC w Stanach Zjednoczonych, należąca do spółki Yum! Brands, planuje ograniczyć stosowanie antybiotyków w kurczakach, które są im dostarczane. Czyni to KFC ostatnią, z trzech największych restauracji serwujących kurczaki, które dołączyły do walki z pojawianiem się niebezpiecznych antybiotykoodpornych bakterii (ang. superbugs).
KFC, druga po Chick-fil-A, największa sieć sprzedająca dania z kurczaka w USA, chce, aby przed końcem 2018 r., amerykańscy dostawcy drobiu, zaprzestali stosowania antybiotyków, które są ważne w leczeniu ludzi.
Zmniejszona skutecznosć antybiotyków
Aż około 70% antybiotyków niezbędnych do walki z infekcjami występującymi u ludzi, jest sprzedawana również do stosowania przy produkcji mięsa i produktów mlecznych. Naukowcy obawiają się, że takie nadużywanie tego typu leków, może istotnie zmniejszyć ich skuteczność w walce z chorobami ludzi. Antybiotykoodporne bakterie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi na całym świecie. Szacuje się, że choroby przez nie wywoływane, zabijają co najmniej 23 000 amerykanów rocznie.
Rosnący trend
W zeszłym roku, około 14 000 restauracji sieci McDonald’s w Ameryce, zaprzestała podawania potraw, przyrządzonych z użyciem kurczaków, hodowanych przy użyciu antybiotyków ważnych w medycynie. Kurczak McNuggets jest najlepiej sprzedającym się daniem, a wprowadzona strategia, zmusza resztę branży, do podążania za działaniami McDonald’s.
Sieć Chick-fil-A poszła o krok dalej, zapewniając, że do końca 2019 r., przy produkcji mięsa drobiowego wykorzystywanego w restauracjach tej sieci, nie będą stosowane żadne antybiotyki.
Bazując na danych z 2017 WATT Poultry USA, Rada ds. Ochrony zasobów naturalnych (NRDC) szacuje, że ponad 42 procent przemysłu hodowli kurcząt w Stanach Zjednoczonych znajduje się w trakcie zmian lub wprowadziło już odpowiedzialne praktyki antybiotykowe.
Źródła:
Reuters; Yum’s KFC to curb antibiotic use in chickens it buys
Przeczytaj także
Od 6 lat Interpol oraz Europol prowadzą wspólne działania, mające na celu wykrywanie nadużyć związanych z branżą spożywczą. Wykroczenia ujawniane przez te instytucje nie tylko wprowadzają konsumentów w błąd...
W obliczu presji ze strony ekologów i przedstawicieli konsumentów, duże amerykańskie przedsiębiorstwa oraz sieci restauracji zmierzają do ograniczenia wykorzystania antybiotyków w hodowli zwierząt przeznaczonych na mięso.
Wzrost zainteresowania konsumentów etykietami zawierającymi takie zwroty jak „naturalny”, „lokalny”, „wolny od…” dotyczy również produktów z rynku mięsnego. Jednak w odróżnieniu od innych gałęzi przemysłu spożywczego dyskusja o...