Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja przyjęła wniosek dotyczący dobrowolnego cyfrowego oznakowania produktów nawozowych w UE. W UE cyfrowe oznakowanie jest już stosowane w przypadku niektórych produktów zawierających substancje chemiczne, takich jak baterie, a rozważa się jego wprowadzenie w przypadku innych produktów, takich jak detergenty, kosmetyki i chemikalia.
Dostawcy produktów nawozowych, które spełniają europejskie normy dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i środowiska (oznakowanie CE), będą mogli zamieścić informacje na cyfrowej etykiecie.
Dzięki temu użytkownicy otrzymają lepsze informacje, co pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie produktów nawozowych. Jednocześnie uprości to obowiązki dostawców w zakresie etykietowania i zmniejszy koszty: 57 000 euro rocznie dla dużego przedsiębiorstwa i 4 500 euro dla MŚP.
Etykietowanie cyfrowe będzie dobrowolne, co oznacza, że dostawcy i detaliści będą mogli wybrać sposób przekazywania informacji na etykiecie: format fizyczny, cyfrowy lub połączenie obu. Produkty pakowane sprzedawane rolnikom i innym konsumentom nawozów będą nadal zawierać kluczowe informacje na etykiecie fizycznej, takie jak bezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego i środowiska, oprócz etykiety cyfrowej.
Wniosek ten został przesłany do Parlamentu Europejskiego i Rady. Po przyjęciu nowe przepisy będą obowiązywać przez dwa i pół roku, aby w międzyczasie można było podjąć decyzje w sprawie przepisów technicznych.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Komisja zatwierdziła genetycznie zmodyfikowany rzepak i odnowiła zezwolenie na genetycznie zmodyfikowaną soję do celów spożywczych i paszowych. Zatwierdzenie przez Komisję pozwala jedynie na utylizację do celów spożywczych i paszowych i nie zezwala na uprawę w UE.
Komisja przyjęła nowe przepisy, które po wejściu w życie spowodują obniżenie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) dwóch pestycydów w żywności.
Obwieszczeniem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 września 2022 r. ogłoszono jednolity tekst ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia