Ujednolicone zmiany
Zgodnie z treścią obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 września 2022 r., najnowszy tekst jednolity obejmuje zmiany ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia wprowadzone:
1) ustawą z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich (Dz. U. z 2022 r. poz. 24),
2) ustawą z dnia 15 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolni- czego handlu detalicznego (Dz. U. z 2022 r. poz. 138),
3) ustawą z dnia 23 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1570)
oraz zmiany wynikające z przepisów ogłoszonych przed dniem 2 września 2022 r.
Zmiany nieobjęte tekstem jednolitym
Tekst jednolity nie obejmuje jednak wszystkich nowelizacji. Przepisy niewłączone w treść tekstu jednolitego najczęściej dotyczyły okresów przejściowych. Jego treścią nie zostały niektóre zmiany wynikające m.in. z:
-art. 59 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich;
-art. 3 i art. 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego;
-art. 14 i art. 26 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej oraz niektórych innych ustaw.
Zakres regulacji
Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia obejmuje najważniejsze zagadnienia związane z żywnością oraz jej bezpieczeństwie w Polsce i stanowi kluczowy akt na gruncie polskiego prawa żywnościowego. Jak wskazano w art. 1 niniejszej ustawy, określa ona wymagania i procedury niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności i żywienia zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 178/2002 ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd do Spraw Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w sprawie bezpieczeństwa żywności (Ogólne Prawo Żywnościowe).
Oprócz tego ustawa określa:
-wymagania zdrowotne żywności – w zakresie nieuregulowanym w rozporządzeniach Unii Europejskiej;
-wymagania dotyczące przestrzegania zasad higieny:
a) żywności – w zakresie nieuregulowanym w rozporządzeniu nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych;
b) materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością – w zakresie nieuregulowanym w rozporządzeniu nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością;
-właściwość organów w zakresie przeprowadzania urzędowych kontroli żywności;
-wymagania dotyczące przeprowadzania urzędowych kontroli żywności;
-zasady sprzedaży, reklamy i promocji środków spożywczych,
-wymagania w zakresie żywienia dzieci i młodzieży w ramach żywienia zbiorowego
w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach, z wyłączeniem szkół dla dorosłych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół policealnych, a także w określonych placówkach systemu oświaty.
Pełen tekst obwieszczenia w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia dostępny jest pod adresem:
https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000213201.pdf