Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja przyjęła nowe przepisy mające na celu ochronę obywateli przed chemikaliami, które mogą mieć negatywny wpływ na układ odpornościowy, rozwój płodu i dziecka lub cholesterol. Nowe przepisy ograniczają poziomy czterech chemikaliów środowiskowych, substancji perfluoroalkilowych (PFAS) w żywności. Będą chronić konsumentów w UE, zmniejszając ich narażenie na te szkodliwe chemikalia.
Komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides powiedziała:
„Robimy kolejny krok w kierunku zwiększenia poziomu bezpieczeństwa żywności w UE i lepszej ochrony obywateli przed szkodliwymi chemikaliami. Te nowe przepisy pokazują, że zależy nam na stawianiu zdrowia obywateli na pierwszym miejscu. To stały i niezmienny priorytet”.
Cztery substancje chemiczne, o których mowa – kwas perfluorooktanosulfonowy (PFOS), kwas perfluorooktanowy (PFOA), kwas perfluorononanowy (PFNA) i kwas perfluoroheksanosulfonowy (PFHxS) – są również znane jako „wieczne chemikalia”, ponieważ ich skład chemiczny nie pozwala na ich rozkład. Państwa członkowskie jednogłośnie poparły nowe zasady, które opierają się na rzetelnej ocenie naukowej przeprowadzonej przez EFSA . Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2023 r.
Odzwierciedlają one ważne zobowiązanie podjęte przez Komisję w unijnej strategii w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważonego rozwoju, dotyczące zajęcia się obecnością PFAS w żywności poprzez wprowadzenie limitów w prawodawstwie dotyczącym zanieczyszczeń żywności.
Więcej informacji o PFAs: link
Zobacz również: Substancje perfluoroalkilowe (PFAS) - najwyższe dopuszczalne poziomy
Przeczytaj także
Ze względu na narażenie ludzi na szkodliwe działanie substancji perfluoroalkilowych w żywności wprowadzono NDP dla m.in. okonia, śledzia, baraniny oraz wołowiny.
EFSA wyznaczyła nowy próg bezpieczeństwa dla głównych substancji perfluoroalkilowych, czyli PFAS, które kumulują się w organizmie. Próg TWI (dopuszczalnego tygodniowego spożycia) w wysokości 4,4 nanogramów na kilogram masy ciała na tydzień - jest częścią opinii naukowej na temat zagrożeń dla zdrowia ludzi wynikających z obecności tych substancji w żywności.
Ustawa zakazująca stosowania po 31 grudnia 2022 r. per- i polifluoroalkilowych substancji znanych jako PFAS, które są grupą chemikaliów wytworzonych przez człowieka (PFOA, PFOS, GenX) stosowanych w opakowaniach do żywności została zatwierdzona przez stan Nowy Jork. Europa czeka na wyniki konsultacji społecznych dot. opinii EFSA.