Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja zatwierdziła nowe chronione oznaczenie geograficzne (PGI) Niemiec: "Oktoberfestbier". Proces produkcji piwa, który odbywa się w mieście Monachium, rozpoczyna się od mielenia słodu i maceracji, a kończy po okresie przechowywania trwającym od około czterech do jedenastu tygodni, podczas którego młode piwo jest naturalnie wzbogacane dwutlenkiem węgla i dojrzewa aż do uzyskania ostatecznego smaku.
Jedną ze szczególnych cech piwa jest wykorzystanie wody czerpanej z głębokich źródeł w Monachium, pochodzących z warstw trzeciorzędowych (do głębokości ok. 250 m). Renoma i wyjątkowość Oktoberfestbier wynika z tradycyjnej metody produkcji kultywowanej przez wieki oraz niezwykłej renomy Oktoberfestu w Monachium, który odbywa się co roku od połowy września do początku października. Celebracja zaczyna się od uroczystego otworzenia pierwszej beczki Oktoberfestbier przez Oberbürgermeistera, pełniącego obowiązki burmistrza Monachium.
Jednym z powodów, dla których Oktoberfestbier cieszy się światową renomą, jest fakt, że w Monachium wcześnie wprowadzono innowacje do procesu warzenia, co wpłynęło na jakość. Fakt, że Oktoberfestbier jest warzony specjalnie na Oktoberfest w znacznym stopniu przyczynił się do znakomitej reputacji tego piwa.
Oktoberfestbier" jest również sprzedawany na całym świecie pod nazwą "Oktoberfestbier". Nowa nazwa zostanie dodana do listy 1598 już chronionych produktów (spożywczych). Lista wszystkich chronionych oznaczeń geograficznych znajduje się w bazie danych Ambrozja. Więcej informacji można znaleźć w internecie na temat systemu jakości oraz na portalu GIView .
Źródło: KE
Przeczytaj także
Komisja zatwierdziła nową chronioną nazwę pochodzenia (ChNP) Hiszpanii: "Alubia de Anguiano", dotyczącą suszonej, łuskanej fasoli produkowanej i pakowanej w gminie Anguiano.
Komisja zatwierdziła nowe chronione oznaczenie geograficzne z Węgier: "Nagykörűi ropogós cseresznye", obejmujący odmianę dużych czereśni uprawianych w gminie Nagykörű.
Komisja zatwierdziła nowe chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) dla Słowacji: "Hrušovský lepník" - okrągły lub półksiężycowaty placek o średnicy 25-35 cm, wypiekany na zakwasie z ciasta chlebowego i ziemniaków, z nadzieniem lub dekoracją, pieczony w kamiennym piecu.