Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Już za niecałe dwa tygodnie Warszawa stanie się centrum międzynarodowej branży mięsnej podczas Kongresu Światowy Dzień Mięsa – World Meat Day. To pierwsze tego typu wydarzenie, które zjednoczy sektor mięsny z całego świata, tworząc platformę do wymiany poglądów, wypracowania globalnych rozwiązań oraz celebracji branży. Punktem kulminacyjnym Kongresu będzie podpisanie Deklaracji ustanawiającej Światowy Dzień Mięsa (World Meat Day) przez przedstawicieli sektora mięsnego
z Polski i z zagranicy.
Światowy Dzień Mięsa to nowa inicjatywa, która ma na celu zjednoczenie i celebrację branży mięsnej na poziomie globalnym. - Branża mięsna odgrywa kluczową rolę w globalnym przemyśle spożywczym, ale brakowało dotąd święta, które reprezentowałoby jej interesy i sukcesy. Ustanowienie Światowego Dnia Mięsa ma na celu podkreślenie znaczenia tego sektora dla konsumentów i gospodarki na całym świecie – zapowiada Jacek Strzelecki, prezes zarządu Związku POLSKIE MIĘSO.
W odpowiedzi na globalne wyzwania
Wzrost populacji ludzi, zmiany klimatyczne oraz zmieniające się preferencje konsumentów stawiają nowe wyzwania przed producentami w branży mięsnej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Podczas nadchodzącego Kongresu uczestnicy będą mieli okazję podyskutować o wyzwaniach i możliwościach rozwoju branży, zwłaszcza w kontekście współczesnych zmian rynkowych i technologicznych. Swój udział zapowiedzieli goście m.in. z Chin, Irlandii, Belgii, Hiszpanii, Austrii, Francji, Niemiec i Czech.
Jednym z ważnych tematów, które pojawią się na Kongresie, jest przyszły potencjał produkcyjny
i eksportowy Ukrainy. Wymiana wiedzy i doświadczeń między polskimi oraz ukraińskimi specjalistami będzie kluczowa, by wspólnie budować silne więzi handlowe i odpowiednio reagować na możliwe zagrożenia.
Współpraca handlowa z Chinami – nowe możliwości
Kolejnym istotnym tematem kongresu będzie nowa koncepcja handlowa „Jedwabny Szlak handlu mięsem pomiędzy Europą Środkową a Chinami”. Projekt ten zakłada stworzenie w Polsce platformy handlowej – Agrohubu – która umożliwi polskim firmom bezpośrednią współpracę z chińskimi partnerami.
A.I., czyli zmiana przemysłu mięsnego na dobre
W programie Kongresu znalazł się także temat sztucznej inteligencji w przemyśle mięsnym. Uczestnicy podyskutują o innowacyjnych rozwiązań technologicznych i możliwościach zastosowania sztucznej inteligencji (AI) w hodowli, przetwórstwie i dystrybucji mięsa, które mogą zrewolucjonizować produkcję w Polsce, jak i na świecie.
Związek POLSKIE MIĘSO – główny organizator wydarzenia – obchodzi w tym roku 30-lecie działalności, co czyni Kongres doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowych sukcesów polskiego sektora mięsnego, który stał się jednym z liderów w Europie. - Kongres Światowy Dzień Mięsa – World Meat Day to nie tylko doskonała okazja do przedstawienia polskich osiągnięć, ale także szansa na rozmowy o przyszłości branży, zacieśnienie współpracy między podmiotami z całego świata, promowanie innowacji i nowych technologii – podsumowuje Jacek Strzelecki.
Więcej informacji na stronie www.swiatowydzienmiesa.pl.
Przeczytaj także
W Wielkiej Brytanii nigdy nie odnotowano ogniska ASF, a importowane do krajów trzecich mięso jest rutynowo kontrolowane na granicy, aby mieć pewność, że zakażone towary nie dotrą na terytorium Wielkiej Brytanii.
Gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił kontrowersyjne prawo zakazujące produkcji mięsa w laboratoriach, twierdząc, że broni tradycyjnej produkcji przed "globalną elitą". Decyzja Florydy staje się częścią szerszego trendu, który budzi debatę na temat przyszłości produkcji żywności.
Odkryj rewolucyjną technologię hodowli komórkowej mięsa, która zmienia przyszłość żywności, eksplorując jej potencjał, wyzwania i znaczenie.