Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Żywność zanieczyszczona polibromowanymi eterami difenylowymi (PBDE) stanowi zagrożenie dla zdrowia wszystkich grup wiekowych. EFSA skierowała projekt konkluzji opinii naukowej do konsultacji społecznych.
PBDE mogą mieć szkodliwy wpływ na układ rozrodczy i nerwowy
PBDE to klasa bromowanych środków zmniejszających palność (BFR). Są to wytworzone przez człowieka chemikalia stosowane w szerokiej gamie produktów, takich jak tworzywa sztuczne, tekstylia i sprzęt elektryczny/elektroniczny, aby uczynić je mniej łatwopalnymi. PBDE mogą przenikać do powietrza, wody, gleby, żywności i paszy.
Zanieczyszczenia te występują głównie w żywności pochodzenia zwierzęcego, takiej jak ryby, mięso i mleko. Na podstawie badań na zwierzętach doświadczalnych, które oceniono w projekcie opinii, eksperci doszli do wniosku, że PBDE mogą mieć szkodliwy wpływ na układ rozrodczy i nerwowy.
Panel CONTAM zalecił kontynuację monitorowania obecności PBDE w żywności. W szczególności eksperci zaapelowali o więcej danych na temat występowania PBDE w preparatach do początkowego żywienia niemowląt oraz sposobu przenoszenia tych substancji z matki na niemowlę w czasie ciąży i laktacji.
EFSA przeprowadziła poprzednią ocenę PBDE w 2011 r., kiedy oceniła ryzyko dla poszczególnych PBDE i zidentyfikowała problemy zdrowotne tylko dla młodych ludzi. W najnowszym projekcie opinii uwzględniono dowody naukowe, które stały się dostępne od 2011 r., i oceniono ryzyko związane z łącznym narażeniem na niektóre z najczęściej wykrywanych PBDE.
Jest to druga opinia naukowa z serii sześciu opinii na temat zagrożeń stwarzanych przez BFR. Pierwsza została opublikowana w 2021 r., aktualizując ocenę ryzyka heksabromocyklododekanów (HBCDD) w żywności.
UE podejmuje wysiłki w celu zmniejszenia ryzyka związanego ze stosowaniem BFR. Stosowanie niektórych BFR jest zakazane lub ograniczone; jednak ze względu na ich trwałość w środowisku nadal istnieją obawy dotyczące zagrożeń, jakie te chemikalia mogą stwarzać dla zdrowia publicznego.
ECHA opublikowała niedawno swoją strategię regulacyjną dotyczącą środków zmniejszających palność, w której zidentyfikowała aromatyczne bromowane środki zmniejszające palność jako substancje nadające się do wprowadzenia ograniczeń w całej UE. Zminimalizowałoby to narażenie ludzi na tę klasę związków.
Konsultacje społeczne potrwają sześć tygodni. Zainteresowane strony proszone są o przesyłanie uwag do dnia 20 lipca 2023 r.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
INFOSAN był zaangażowany w 47 incydentów związanych z bezpieczeństwem żywności dotyczących 53 państw członkowskich WHO. Śledził też rozwój epidemii Salmonelli Mbandaka ST413 w wielu krajach związanej z produktami drobiowymi z Ukrainy.
Na wniosek Komisji Europejskiej panel EFSA ds. żywienia, nowej żywności i alergenów pokarmowych został poproszony o opinię w sprawie ekstraktu z pomidorów żółto-pomarańczowych stosowanego jako nowa żywność zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej 2283/2015
Etap pobierania próbek ma kluczowe znaczenie dla analizy mykotoksyn niezależnie od metody wybranej do ich badania. Mykotoksyny są naturalnie niejednorodne w swoim rozmieszczeniu, dlatego w skądinąd „czystej” partii zboża mogą znajdować się gorące punkty o wysokim poziomie mykotoksyn, które łatwo przeoczyć przy nieprawidłowym poborze próbki.