Test ELISA do oznaczania glutenu
Allergen-Shield Gluten S to test ELISA służący do ilościowego oznaczania gliadyny i prolamin w zbożach i produktach gotowych. Test trwa 30 minut i daje bardzo dokładne i precyzyjne wyniki.
Etap pobierania próbek ma kluczowe znaczenie dla analizy mykotoksyn niezależnie od metody wybranej do ich badania. Mykotoksyny są naturalnie niejednorodne w swoim rozmieszczeniu, dlatego w skądinąd „czystej” partii zboża mogą znajdować się gorące punkty o wysokim poziomie mykotoksyn, które łatwo przeoczyć przy nieprawidłowym poborze próbki.
Istotność tego faktu została odnotowana w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej WE NR 401/2006 z dnia 23 lutego 2006 r. ustanawiającego metody pobierania próbek i analizy do celów urzędowej kontroli poziomów mikotoksyn w środkach spożywczych.
Przystępując do etapu pobierania próbki pierwszym krokiem będzie ocena wielkości partii oraz obliczenie, ile podpróbek jest potrzebnych do analizy. Np. 1 tona surowca = 1 kg próbki zbiorczej (10 próbek z różnych miejsc po 100 g każda). Z kolei w przypadku partii próbek zbóż i produktów zbożowych od 20 do 50 ton do badania mykotoksyn należy pobrać 100 próbek pierwotnych, z różnych miejsc, po 100 g każda. Dokładna ilość próbki zbiorczej zależy od rodzaju i wielkości partii zgodnie z Rozporządzeniem WE nr 401/2006. Minimalna próbka zbiorcza nigdy nie powinna być jednak mniejsza niż 1 kg.
Po pierwotnym poborze próbek trzeba je dokładnie zmieszać. Należy się upewnić, że wszystkie składniki są równomiernie rozmieszczone, a następnie próbka zbiorcza jest prawidłowo przechowywana.
Dopiero z dobrze wymieszanej próbki zbiorczej powinno się pobrać próbki, które poddane zostaną analizie. Wielkość ostatecznej próby ustala laboratorium przeprowadzające analizę. Ogólne zalecenie to przynajmniej 1 kg więc trzeba się upewnić, że przynajmniej taka ilość zostanie pobrana z pierwotnej partii zboża.
Po przygotowaniu próbki do analizy należy ją dobrze zamknąć w worku bądź pojemniku i oznakować wszystkimi niezbędnymi informacjami, co pomoże uniknięcia zmiany jakości pobranych próbek, jak i odpowiedniej identyfikacji i oznaczenia w laboratorium. Próbki, które nie są oddane do laboratorium tego samego dnia dobrze jest przechowywać w lodówce.
Kolejnym istotnym punktem w procesie przygotowania próbki do analizy jest jej homogenizacja, która odbywa się już w laboratorium. Jest konieczne, aby zmielić całość przekazanej próbki zbiorczej (do wielkości cząsteczek drobnej kawy rozpuszczalnej), zanim pobierze się kontrpróbki do badania. Ostateczna kontrpróbka do badania musi być wielkości przynajmniej 5 gram. Im jest ona większa tym lepiej, ale zwiększa to koszt użytego rozpuszczalnika, wymaga większych pojemników laboratoryjnych itd.
Mykotoksyny z zasady występują punktowo w wysokich stężeniach – FDA podaje, że jedno ziarno może zawierać mykotoksyny w stężeniu nawet do 100 000 ppb i znacząco podnieść poziom mykotoksyn w nawet 1.5kg niezakażonego ziarna. W związku z tym homogenizacja to jeden z najważniejszych punktów prawidłowego przygotowania próbki do badań. Kontrpróbki do celów oznaczenia, handlu (arbitrażu) i jako materiał odniesienia pobiera się ze zhomogenizowanej próbki zbiorczej, o ile nie jest to sprzeczne z przepisami państw członkowskich, dotyczącymi praw operatorów branży żywnościowej.
Należy nadmienić iż ze względu na niejednorodny charakter mykotoksyn, prawdziwe stężenie mykotoksyn w próbkach stałych nigdy nie zostało określone ze 100% pewnością. Trzeba brać poprawkę na to, iż zmienność wyników zależy głównie od liczby próbek pobranych z partii i ich późniejszej homogenizacji. Podsumowując więc, etap pobierania próbek stawia się na równym poziomie ważności, jak samo ich badanie.
Źródło:
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 401/2006 z dnia 23 lutego 2006 r. ustanawiające metody pobierania próbek i analizy do celów urzędowej kontroli poziomów mikotoksyn w środkach spożywczych
Przeczytaj także
Testy immunologiczne charakteryzują się tym, że są tanie, szybkie i stosunkowo łatwe w obsłudze. Testy Symmetric B+T firmy Prognosis Biotech podają wynik już po 5 minutach analizy, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanego procesu przygotowania próbki. Innowacją jest eliminacja etapu inkubacji, czyli podgrzewania próbki.
Stosowanie zestawu testów paskowych Symmetric Green jest metodą bezpieczną i szybką, charakteryzującą się jednocześnie bardzo dużą dokładnością i powtarzalnością wyników, co potwierdzają liczne wielomacierzowe testy biegłości organizowane przez prestiżowe organizacje, takie jak Fapas i A.I.A.
Powszechne użycie testów immunologicznych sprawdzających poziom mykotoksyn na każdym etapie produkcji roślinnej i zwierzęcej ma szereg korzyści. Całkowite wyeliminowanie mykotoksyn jest niemożliwe, jednak stosując się do odpowiednich zasad bezpieczeństwa można ograniczać ich stężenie do minimum, zapewniając przy tym bezpieczny surowiec konsumentom. ProGnosis Biotech konsekwentnie od lat wprowadza innowacje i utrzymuje unikalny system opracowywania zestawów testowych.
Polecane produkty
Allergen-Shield Gluten S to test ELISA służący do ilościowego oznaczania gliadyny i prolamin w zbożach i produktach gotowych. Test trwa 30 minut i daje bardzo dokładne i precyzyjne wyniki.
Symmetric DON Green to szybki test typu Lateral Flow do ilościowego oznaczania deoksyniwalenolu (womitoksyny) w ziarnach, zbożach i paszach dla zwierząt.
Bio-Shield Total 5 to test ELISA do ilościowego oznaczania aflatoksyn B1, B2, G1, G2 w ziarnach, orzechach, zbożach i innych produktach, w tym paszach dla zwierząt
Symmetric B+T to szybki test paskowy do wykrywania beta-laktamów i tetracyklin w mleku już po 5 minutach analizy.