Test ELISA do oznaczania glutenu
Allergen-Shield Gluten S to test ELISA służący do ilościowego oznaczania gliadyny i prolamin w zbożach i produktach gotowych. Test trwa 30 minut i daje bardzo dokładne i precyzyjne wyniki.
Nieodzownym kryterium kwalifikacji mleka surowego do skupu i przetwórstwa jest monitorowanie pozostałości substancji przeciwbakteryjnych, w tym antybiotyków. Substancje takie jak penicyliny, cefalosporyny, sulfonamidy, makrolidy, fluorochinolony, aminoglikozydy, linkozamidy, czy tetracykliny z różnych przyczyn obecne w mleku, mogą być przyczyną reakcji alergicznych, sprzyjać generowaniu oporności bakterii jelitowych oraz zakłócać jakościową i ilościową równowagę mikroflory przewodu pokarmowego. Mogą również fałszować wyniki badań mikrobiologicznych mleka i produktów mlecznych. Ponadto przez hamowanie wzrostu drobnoustrojów wchodzących w skład kultur starterowych mogą uniemożliwiać właściwy przebieg produkcji twarogów, fermentowanych napojów mlecznych i serów dojrzewających, co wiąże się z wymiernymi stratami ekonomicznymi dla przemysłu mleczarskiego. Należy przy tym zaznaczyć, że termiczna obróbka stosowana w gospodarstwach domowych oraz w technologii produkcji przetworów mleczarskich w niewielkim stopniu lub wcale nie dezaktywuje pozostałości antybiotyków lub innych substancji o działaniu przeciwbakteryjnym.
Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia definiuje środek spożywczy szkodliwy dla zdrowia lub życia człowieka m.in. jako taki, który zawiera produkty lecznicze weterynaryjne w ilościach przekraczających dopuszczalne poziomy lub zabronione określone w rozporządzeniach Unii Europejskiej. Unijne procedury określania maksymalnych limitów pozostałości (maximum residue limit – MRL) substancji farmakologicznie czynnych w środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego podaje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 470/2009, natomiast poziomy tych limitów znaleźć można w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 37/2010 z dnia 22 grudnia 2009 r. w sprawie substancji farmakologicznie czynnych i ich klasyfikacji w odniesieniu do maksymalnych limitów pozostałości w środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego.
Polska jest liderem w produkcji mleka krowiego w Europie i mimo niesprzyjających w ostatnich latach warunków pogodowych pozostaje piątym producentem mleka krowiego w Europie i czternastym na świecie. Ponadto, pod względem pogłowia krów mlecznych Polska zajmuje trzecie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej (tuż po Niemczech i Francji). Przede wszystkim jednak należy wspomnieć, że o ile w całej Europie spada produkcja mleka, u nas ona nadal wzrasta. Do końca 2022 roku ilość wyprodukowanego w Polsce mleka krowiego wynosiła 15,2 mld litrów.
Razem z ilością wyprodukowanego i skupowanego mleka musi więc iść jego jakość, a weryfikacja stanu czystości mleka powinna być jego nieodłącznym elementem. W laboratoriach lub punktach odbioru na tak zwanej rampie, dokonuje się regularnego monitoringu pod kątem pozostałości antybiotyków oraz innych substancji, które mogłyby wpływać na zanieczyszczenie mleka oraz na hamowanie wzrostu bakterii w dalszym przetwórstwie. Niewłaściwe wyniki analizy mleka implikują szereg negatywnych czynników, a przede wszystkim kłopoty dostawcy.
Nawet niewielkie ilości mleka od krów leczonych antybiotykami mogą być przyczyną dyskwalifikacji całych partii surowca. Dla przykładu: w stadzie znajduje się jedna krowa leczona penicyliną (2 mln j.m.) z powodu zakażenia bakteryjnego. W związku z tym 1 ml mleka od leczonej krowy może zawierać nawet 500 j.m. penicyliny. W całym udoju koncentracja penicyliny może osiągnąć 100 j.m./ml, podczas gdy maksymalny dopuszczalny poziom pozostałości tego antybiotyku tzw. MRL (Maximum Residue Limits) wynosi 0,004 j.m./ml. Zaledwie 1 ml mleka od leczonej krowy może zanieczyścić 25 kg normalnego surowca od zdrowych krów.
Czystość surowego mleka jest decydującym kryterium warunkującym przyjęcie mleka do skupu. W kontroli pozostałości substancji przeciwbakteryjnych w każdej partii mleka surowego przy skupie pomagają metody przesiewowe, takie jak szybkie testu immunologiczne. Taki sposób oceny mleka surowego pozwala na eliminację surowca z pozostałościami leków – beta-laktamowych (penicylina i jej pochodne) oraz tetracyklin.
Testy immunologiczne charakteryzują się tym, że są tanie, szybkie i stosunkowo łatwe w obsłudze. Testy Symmetric B+T firmy Prognosis Biotech na przykład podają wynik już po 5 minutach analizy, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanego procesu przygotowania próbki. Innowacją Prognosis Biotech jest eliminacja etapu inkubacji, czyli podgrzewania próbki. To, oraz wygodny format kasetki, w której umieszczony został nasz test, sprawia, że jest on bardzo prosty w użyciu nawet przez niedoświadczonych dostawców czy odbiorców surowca. Dodatkowo producent testów Symmetric B+T umożliwia przeprowadzenie analizy w aż 3 próbkach jednocześnie oraz wstępną wizualną ich interpretację, bez użycia czytnika, co dodatkowo ułatwia i skraca czas analizy pojedynczej próbki.
Źródła:
[1] H. Różańska, J. Osek, „Prawne i praktyczne aspekty kontroli pozostałości substancji przeciwbakteryjnych w mleku” z Zakładu Higieny Żywności Pochodzenia Zwierzęcego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach
[4] Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Dz.U. z dnia 8 kwietnia 2015 r. poz. 594.
[5] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 470/2009 z dnia 6 maja 2009 r. ustanawiające wspólnotowe procedury określania maksymalnych limitów pozostałości substancji farmakologicznie czynnych w środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz uchylające Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2377/90 oraz zmieniające dyrektywę 2001/82/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i rozporządzenie (WE) nr 726/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady. Dz.U. L 152/11 z dnia 16 czerwca 2009 r.
Przeczytaj także
Stosowanie zestawu testów paskowych Symmetric Green jest metodą bezpieczną i szybką, charakteryzującą się jednocześnie bardzo dużą dokładnością i powtarzalnością wyników, co potwierdzają liczne wielomacierzowe testy biegłości organizowane przez prestiżowe organizacje, takie jak Fapas i A.I.A.
Naukowcy z firmy ProGnosis Biotech, wychodząc naprzeciw wymaganiom producentów żywności chcących spełniać powyższe wymogi, przygotowali 20 testów działających w technice ELISA, które pozwalają zmierzyć obecność alergenów w większości potencjalnie zakażonych matryc żywnościowych.
Powszechne użycie testów immunologicznych sprawdzających poziom mykotoksyn na każdym etapie produkcji roślinnej i zwierzęcej ma szereg korzyści. Całkowite wyeliminowanie mykotoksyn jest niemożliwe, jednak stosując się do odpowiednich zasad bezpieczeństwa można ograniczać ich stężenie do minimum, zapewniając przy tym bezpieczny surowiec konsumentom. ProGnosis Biotech konsekwentnie od lat wprowadza innowacje i utrzymuje unikalny system opracowywania zestawów testowych.
Polecane produkty
Allergen-Shield Gluten S to test ELISA służący do ilościowego oznaczania gliadyny i prolamin w zbożach i produktach gotowych. Test trwa 30 minut i daje bardzo dokładne i precyzyjne wyniki.
Symmetric DON Green to szybki test typu Lateral Flow do ilościowego oznaczania deoksyniwalenolu (womitoksyny) w ziarnach, zbożach i paszach dla zwierząt.
Bio-Shield Total 5 to test ELISA do ilościowego oznaczania aflatoksyn B1, B2, G1, G2 w ziarnach, orzechach, zbożach i innych produktach, w tym paszach dla zwierząt
Symmetric B+T to szybki test paskowy do wykrywania beta-laktamów i tetracyklin w mleku już po 5 minutach analizy.