Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Whole genome sequencing
Według panelu EFSA sekwencjonowanie całego genomu oferuje nowe możliwości wykrywania i badania ognisk chorób przenoszonych przez żywność, przypisywania źródeł i identyfikacji zagrożeń.
Opinia naukowa panelu ds. zagrożeń biologicznych obejmuje wykorzystanie techniki sekwencjonowania całych genomów (WGS) i metagenomiki do badania ognisk chorób, określania źródeł i oceny ryzyka w odniesieniu do patogenów przenoszonych przez żywność. Nie uwzględniono analiz kosztów i zysków oraz zaleceń technicznych dotyczących stosowania WGS i metagenomiki.
EFSA przedstawia szereg zaleceń, takich jak parametry normalizacji i kontroli jakości, które powinny być uzgodnione i zatwierdzone na szczeblu międzynarodowym, aby dostarczyć dowodów na to, że metody są powtarzalne, powtarzalne i dokładne.
Panel stwierdził również, że należy zwrócić uwagę na budowanie potencjału w zakresie stosowania WGS i metagenomiki w laboratoriach europejskich i na całym świecie, aby pomóc w prowadzeniu badań nad transgranicznymi ogniskami chorób i opracowywaniu międzynarodowych standaryzowanych ocen ryzyka dotyczących mikroorganizmów przenoszonych przez żywność.
Konsultacje społeczne
EFSA uruchamia konsultacje w sprawie oświadczenia dotyczącego sposobu przeprowadzania i opisywania techniki analizy sekwencjonowania całego genomów (WGS) mikroorganizmów dodawanych do żywności i pasz.
Dokument zawiera wskazówki dla podmiotów, które chcą wprowadzić takie produkty do obrotu. Stosowanie mikroorganizmów, takich jak bakterie, w żywności i paszy wymaga zezwolenia, które jest oparte na ocenie ryzyka przeprowadzonej przez EFSA. W niektórych obszarach stosowanie danych opartych na WGS jest wymogiem oceny ryzyka, dlatego też wnioskodawcy muszą korzystać z nowego narzędzia w celu przygotowania wniosków.
Termin składania uwag upływa w dniu 28 lutego 2020 r.
Link do konsultacji: Konsultacje społeczne na temat oświadczenia EFSA w sprawie wymogów dotyczących sekwencjonowania całego genomu drobnoustrojów celowo wykorzystywanych w łańcuchu żywnościowym
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
EFSA zaktualizował swoją ocenę ryzyka dotyczącą pięciu ftalanów stosowanych w plastikowych materiałach mających kontakt z żywnością.
EFSA uruchomiła konsultacje publiczne w celu zdobycia informacji zwrotnych od zainteresowanych stron na temat opinii naukowej na temat zagrożeń dla zdrowia publicznego związanych z obecnością ochratoksyny A (OTA) w żywności
Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj nabór do opracowania platformy badań i innowacji w zakresie bezpieczeństwa żywności. Ułatwi to krajowym organom ds. bezpieczeństwa żywności, agencjom UE, decydentom...