Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj nabór (link) do opracowania platformy badań i innowacji w zakresie bezpieczeństwa żywności. Ułatwi to krajowym organom ds. bezpieczeństwa żywności, agencjom UE, decydentom, społeczności naukowej i społeczeństwu obywatelskiemu koordynację badań.
Termin składania wniosków upływa 22 stycznia 2020 r.
„Określenie priorytetów w zakresie badań nad bezpieczeństwem żywności jest kluczowe dla EFSA dlatego angażujemy się aktywnie. W naszym ostatnim raporcie na temat potrzeb regulacyjnych w zakresie bezpieczeństwa żywności do 2030 r. określono priorytety badawcze na najbliższe 10 lat ”, powiedziała główna naukowiec EFSA Marta Hugas. Publikacja EFSA analizuje, w jaki sposób badania mogą stymulować innowacje, jak skutecznie komunikować naukę społeczeństwu i jak zapewnić bezpieczną żywność rosnącej populacji świata.
Cele projektu
Najważniejszymi celami projektu Komisji będą ponadnarodowe programy badawcze, dostosowanie krajowych i unijnych programów badawczych oraz stworzenie strategicznego programu badań i innowacji w zakresie bezpieczeństwa żywności (SRIA) w celu spełnienia oczekiwań konsumentów, nowych technologii i priorytetów politycznych.
Platforma będzie zawierać informacje na temat badań nad bezpieczeństwem żywności i poprawi spójność między finansowaniem krajowym i unijnym na badania dotyczące bezpieczeństwa żywności. Ułatwi także nowe podejście do komunikacji w zakresie bezpieczeństwa żywności.
Źródło:
http://www.efsa.europa.eu/en/funding/calls/supporting-food-safety-systems-future
Przeczytaj także
EFSA rozpoczyna publiczne konsultacje w sprawie zagrożeń dla zdrowia publicznego związanych z obecnością aflatoksyn w żywności.
Zagrożenia dla konsumentów związane z obecnością pozostałości pestycydów w żywności są obecnie szacowane dla poszczególnych substancji. Jednak wiele pestycydów ma podobne skutki, a ich wpływ na zdrowie ludzi może być większy w połączeniu niż osobno.
EFSA zaktualizowała harmonogram publikacji opinii naukowych dotyczących cukrów zawartych w diecie ze względu na dużą liczbę danych i badań, które należy zebrać, przeanalizować i ocenić.