Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA uruchomiła konsultacje publiczne w celu zdobycia informacji zwrotnych od zainteresowanych stron na temat opinii naukowej na temat zagrożeń dla zdrowia publicznego związanych z obecnością ochratoksyny A (OTA) w żywności - mykotoksyny naturalnie wytwarzanej przez grzyby takie jak gatunki Penicillium i Aspergillus.
Termin zgłaszania uwag upływa 24 stycznia 2020 r.
OTA znajduje się w różnych produktach spożywczych, w tym w zbożach i produktach zbożowych, konserwach mięsnych, świeżych i suszonych owocach. Znajduje się również w mleku matki.
Wcześniej EFSA oceniła zagrożenia dla zdrowia publicznego związane z OTA w żywności w 2006 r. Eksperci stwierdzili, że OTA gromadzi się w nerkach i jest szczególnie toksyczny dla tego narządu. Przy dużych dawkach OTA powoduje również guzy nerek u szczurów. EFSA ustaliła dopuszczalny tygodniowy pobór (TWI - tolerable weekly intake) na poziomie 120 nanogramów na kilogram masy ciała.
Od tego czasu udostępniono więcej informacji sugerujących, że OTA może być genotoksyczny i rakotwórczy. W takich przypadkach eksperci EFSA obliczają margines narażenia (MOE) dla konsumentów.
Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy wskaźnik MOE, tym niższy poziom obaw konsumentów. Szacowany MOE dla OTA wynosi poniżej 10 000 w większości grup konsumentów, co sugeruje możliwy problem zdrowotny.
Co to jest MOE?
MOE jest narzędziem wykorzystywanym przez osoby oceniające ryzyko do scharakteryzowania ryzyka związanego z narażeniem na substancje genotoksyczne i rakotwórcze, które można znaleźć w żywności lub paszy. Wskazuje poziom obaw dotyczących bezpieczeństwa związanych z obecnością substancji w żywności, ale nie określa ryzyka.
MOE jest stosunkiem dwóch czynników: dawki, przy której obserwuje się niewielki, ale mierzalny efekt niepożądany oraz poziomu narażenia na substancję.
Zródło: EFSA
Przeczytaj także
Uprawa migdałów i pistacji sięga początków rolnictwa – przez setki lat produkty te uznawane były za luksusowe przysmaki, jednak ze względu na większą dostępność oraz na liczne walory zdrowotne...
Podczas spotkania w Genewie w zeszłym tygodniu Komisja ds. Codex Alimentaiurs ustaliła podjęcie szeregu prac m.in. nad aflatoksynami w żywności, najwyższymi dopuszczalnymi poziomami pestycydów oraz handlem elektronicznym.
Naukowcy z Uniwersytetu w Almerii w Hiszpanii dokonali walidacji szybkiej i niedrogiej analizy służącej wykrywaniu w olejach jadalnych obecności mykotoksyn, szkodliwych dla zdrowia substancji wytwarzanych przez pleśnie. Technologia ta może znaleźć zastosowanie bezpośrednio w procesie produkcji olejów w celu zapewnienia bezpieczeństwa...