Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Kontrola jakości małych opakowań z wykorzystaniem X-RAY - Case study

Kategoria: Procesy i Technologie

Elastyczność i wszechstronność technologii inspekcji rentgenowskiej Ishida okazała się idealnym rozwiązaniem dla wymagań dotyczących kontroli jakości w Hügli, międzynarodowej firmie przemysłu spożywczego w Zàsmuky w Republice Czeskiej.

W szczególności dotyczy to dwóch modeli maszyn X-ray Ishida o symbolu IX-GA-4075, specjalnie przystosowanych do pakowania niewielkich opakowań po około 10-15 g tzw. produktów poddanych dehydratacji ( tj. odwodnieniu), w tym zup, sosów, przypraw i posiłków ryżowych.

Zbyt małe opakowanie

W Hügli uważano, że opakowania tak małe i lekkie nie byłyby w stanie konsekwentnie przejść przez zasłony urządzenia inspekcyjnego, co oznaczało, że nie można wiarygodnie sprawdzić lub zagwarantować prawidłowy odrzut produktu zanieczyszczonego.

Rozwiązanie, które przyszło od firmy Ishida stanowiło innowacyjny projekt wykorzystujący lekkie metalowe płytki zamiast tradycyjnych ciężkich zasłon. Kurtyna ochronna tego typu umożliwia niezakłócony  transfer opakowań. Opakowania  pozostają nadal płaskie i nie poruszają się na przenośniku podczas wprowadzania i wyprowadzania z komory urządzenia inspekcji X-ray.

Wzrost zdolności produkcyjnej

Zastosowanie technologii rentgenowskiej w przypadku Hügli znacznie wpłynęło na wzrost jej ogólnej zdolności produkcyjnej. W ramach szczególnych procedur kontroli jakości stosowanych przez wiodącego detalistę, jakim jest firma Hügli, procedury detekcyjne dla potwierdzania potencjalnych zanieczyszczeń muszą być przeprowadzane w oparciu o test godzinowy. 

Folia aluminiowa, a wykrywanie matali

Ponieważ opakowania są wykonane z folii aluminiowej, wykrywacze metali mogą być używane tylko przed fazą opakowania produktu w opakowanie z folii aluminiowej. To wymagało zainstalowania trzech oddzielnych wykrywaczy metalu za każdą naważarką wielogłowicową. Oznaczało to wstrzymywanie produkcji na czas przeprowadzania procedury detekcji potencjalnych zanieczyszczeń.  Przerwy na tą operację powodowały znaczne straty w produkcji, obserwowane w relatywnie krótkim czasie.

Dla porównania, inspekcja X-ray Ishida może być prowadzona bez zakłócania produkcji. Ponadto, urządzenie ma funkcję  szczegółowego raportowania z rejestru operacyjnego. Możliwość przechowywania informacji dla każdego pakietu, który przeszedł przez komorę urządzenia, zapewnia niezbędne dane dotyczące identyfikowalności, co jest szczególnie istotne w przypadku zapytania sprzedawcy lub skargi konsumenckiej.

System inspekcji X-ray IX-GA-4075 jest wyposażony w unikalną technologię Algorytmu Genetycznego Ishida (GA), która wykorzystuje analizę danych obrazowych z wielu kontroli i pozwala osiągnąć wyjątkowo wysoki przyrost poziomu dokładności kontroli. Kolejna zaleta urządzenia to przyjazny dla użytkownika kolorowy dotykowy interfejs panelu sterowniczego, który umożliwia przywoływanie specyfikacji każdego produktu przechowywanego w pamięci za jednym naciśnięciem przycisku. Dzięki temu przezbrojenia między-produktowe są szybkie i proste, zwłaszcza, że fabryka w Zàsmuky obsługuje asortyment około 1000 różnych produktów.

"Technologia rentgenowska X-ray wprowadziła ogromną poprawę naszych procedur kontroli jakości, ponieważ potrzebowaliśmy systemu o wysokiej elastyczności, będącego w stanie wydajnie obsłużyć wiele różnych odmian produktów oraz zróżnicowanych rozmiarów opakowań", wyjaśnia dyrektor produkcji Hügli, Pavel Coufal.                   

"Maszyny Ishida IX-GA udowodniły, że są idealnym rozwiązaniem dla nas i jesteśmy zachwyceni, tak wydajnością, jak i niezawodnością ich działania."

Lokalne wsparcie

Dodatkowym atutem jest lokalne wsparcie zapewniane przez wyspecjalizowane biuro firmy Ishida w Czechach.

"Wiemy, że w przypadku wystąpienia problemu możemy liczyć na bardzo szybką reakcję oraz równie szybką dostawę dowolnych części zamiennych", oznajmia Pan Pavel Coufal.

Monitoring produktów RTE

Odniesiony sukces zainstalowanych już dwóch modeli implikuje złożeniem kolejnego zamówienia na trzecią jednostkę inspekcji X-ray Ishida IX-GA, która będzie służyła do monitorowania opakowań zawierających tzw. posiłki gotowe w miseczkach, takie jak makaron, ryż i puree ziemniaczane.

Systemy kontroli rentgenowskiej stanowią część szerokiej gamy zainstalowanego w fabryce Zàsmuky sprzętu od Ishida, która obejmuje również sześć naważarek wielogłowicowych i 16 automatycznych wag kontrolnych, licząc od początków współpracy, która rozpoczęła się w 2004 roku.

"Technologia Ishida dostarcza wymaganą przez nas wydajność i niezawodność, dzięki czemu firma Ishida stała się idealnym partnerem wspierającym ciągły rozwój naszej fabryki", podsumowuje Pavel Coufal.

Autor: Ishida Europe

Przeczytaj także

Dystrybutor urządzeń Ishida w Polsce:

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn