Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zakłady przetwórstwa mięsnego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie są zmuszane do zamykania zakładów, ponieważ pracownicy chorują na Covid-19, co budzi obawy zarówno o łańcuch dostaw mięsa, jak i o bezpieczeństwo pracowników, którzy pracują w często zatłoczonych zakładach. Pracownicy przetwórstwa mięsnego są szczególnie narażeni na infekcje, ponieważ stoją bardzo blisko siebie na liniach produkcyjnych i dzielą zatłoczone szatnie, co powoduje, że są oni bezpośrednio odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywności. Z krytyką za ten stan rzeczy spotkał się Departament Rolnictwa USA (USDA), konkretnie za to, że wcześniej nie zrobił nic, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.
Zamknięte zakłady
Smithfield Foods, największy na świecie przetwórca wieprzowiny został zmuszony zamknąć swój zakład w Sioux Falls w Południowej Dakocie od 12 kwietnia na czas nieokreślony ze względu na lawinowe zachorowania na koronawirusa wśród pracowników. Obiekt jest jednym z największych w kraju zakładów przetwórstwa wieprzowiny, według firmy, odpowiada za 4-5% produkcji wieprzowiny w USA. W zakładzie, w którym zatrudnionych jest 3700 pracowników, u 518 test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny oraz u kolejnych 126 osób, które miały z nimi kontakt. Co więcej, 16 kwietnia zamknięto dwa kolejne zakłady w Wisconsin i Missouri tego amerykańskiego producenta wieprzowiny, należącego do WHSmith z siedzibą w Hongkongu.
Nie tylko zakłady Smithfield Foods ucierpiały w związku z Cobid-19, zamknięto również zakład pakowania mięsa koncernu Tyson Foods w Columbus Junction w stanie Iowa po tym, jak prawie u 200 pracowników uzyskano wynik pozytywny na koronawirusa.
Zamknięto także: zakład JBS USA w Greeley w Kolorado, który jest odpowiedzialny za 5% uboju wołowiny dziennie w USA; zakład firmy A National Beef Packing Co. w Tama, Iowa; zakład firmy Cargill w Hazleton w Pensylwanii; zakład produkcji wieprzowiny Olymel w Yamachiche, Quebec w Kanadzie; zakłady drobiarskie w Brampton, Ontario w Kanadzie.
Zakłócenia w łańcuchu dostaw mięsa
Zamknięcia w pracy ubojni zakłócają łańcuch dostaw żywności w USA, zmniejszając dostępność mięsa w sklepach detalicznych i pozostawiając rolników bez punktów skupu dla hodowanych przez nich zwierząt. Będzie to mieć katastrofalne skutki dla wielu uczestników łańcucha dostaw, przede wszystkim dla hodowców bydła w USA. Zamknięcia zakładów grożą dodatkowym, ciężkim nadwyrężeniem łańcucha dostaw żywności, który i tak został już mocno zakłócony przez pandemię.
Przed pandemią koronawirusa co tydzień w zakładach przetwórstwa mięsa przetwarzano ok. 660 tys. sztuk bydła, na dzień dzisiejszy już tylko ok. 500 tys. sztuk, co stanowi spadek produkcji o 25%.
Administracja rządowa uspokaja
Administracja Donalda Trumpa postanowiła uspokoić Amerykanów, twierdząc że ogniska koronawirusa w zakładach przetwórstwa mięsnego nie będą stanowić zagrożenia dla amerykańskiego łańcucha dostaw, mimo że rolnicy coraz bardziej martwią się, co to będzie oznaczać dla ich produkcji.
Koncern Perdue również uspokaja, w wydanym oświadczeniu poinformował, że łańcuch dostaw żywności jest „bezpieczny” i „odporny”, dodając, że CDA (Centrum Kontroli i Prewencji Chorób) współpracuje z zakładami, aby jak najszybciej przywrócić w nich produkcję.
https://nypost.com/2020/04/12/smithfield-closes-sd-pork-plant-indefinitely-warns-of-meat-shortages/
Przeczytaj także
Kryzys Covid-19 dotknął całą światową gospodarkę. Jakie działania należy podjąć, by przeciwdziałać jego skutkom w branżach przemysłu rolno-spożywczego? Oraz by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe?
Według badań statystycznych przeprowadzonych przez firmę badawczą SPINS, sprzedaż detaliczna żywności na bazie roślin w Stanach Zjednoczonych wzrosła w ubiegłym roku o 11,4%, a jej całkowita wartość rynkowa wyniosła 5 mld dolarów.
Koronawirus negatywnie wpływa na funkcjonowanie całej branży mięsnej, poprzez przerwy w łańcuchach dostaw, problemy z pracownikami, a także utrudnienia w międzynarodowej logistyce.