Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Plastik z nanokomponentami
Katalońskie Centrum Technologiczne Eurecat opracowało innowacyjną technologię polegającą na rozpraszaniu materiałów i nanomateriałów wewnątrz plastiku, co pozwala na polepszenie właściwości opakowań, które mogą być dzięki temu lżejsze i bardziej nieprzepuszczalne. Jak wyjaśnia dyrektor Oddziału Materiałów KompozytowychEurecat, María Eugenia Rodríguez, nowa technologia opiera się na wibracyjnym systemie ultradźwiękowym, który umożliwia połączenie plastiku z różnorodnymi materiałami, w zależności od funkcji, jaką pełnić ma opakowanie.
Lepsze cechy użytkowe
Opracowana przez Eurecat technologia jest obecnie na etapie uzyskiwania patentu. Wzbogacone w nanomateriały plastiki mają lepsze cechy użytkowe, są mniej przepuszczalne, a także lżejsze od ich konwencjonalnych odpowiedników. „Zastosowanie nanotechnologii zwiększa właściwości izolacyjne i wodoodporne, a wyprodukowane za jej pomocą opakowania są bezpieczniejsze, łatwiejsze w opróżnianiu i mają mniejszą masę. Pozwala to również zwiększyć możliwości recyklingu”, podkreśla Rodríguez.
Nie tylko przemysł spożywczy
Hiszpańska badaczka zaznaczyła, że nowatorska nanotechnologia może również w znacznym stopniu przyczynić się do zwiększenia wydajności paliw napędowych, ponieważ jej wykorzystanie pozwoli na produkcję lżejszych komponentów w przemyśle motoryzacyjnym. Naukowcy szacują, że na każde 100 kg dodatkowej masy pojazdu, zużycie paliwa wzrasta o 0,4 litra na 100 kilometrów, a emisja dwutlenku węgla rośnie o 10 gramów dwutlenku węgla na każdy przejechany kilometr.
Źródło:
https://www.efeagro.com/noticia/nanotecnologia-envases-plastico/
Przeczytaj także
Wyobraźmy sobie urządzenie domowego użytku, które po dotknięciu jednego przycisku zmienia sproszkowane składniki w jedzenie pokrywające indywidualne potrzeby żywieniowe każdego z domowników. Chociaż brzmi to jak science-fiction...
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Maladze, Uniwersytetu w Sewilli oraz Włoskiego Instytutu Technologicznego wykorzystał substancje pochodzące ze skórki pomidora do stworzenia folii organicznej...
Silny rozwój produkcji opakowań szklanych z 2016 roku świadczy o znaczącym, historycznym wzroście ich udziału w sektorze opakowań.