Rejestracja do katalogu firm

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Lepsze opakowania dzięki nanotechnologii

Kategoria: Procesy i Technologie

Plastik z nanokomponentami

Katalońskie Centrum Technologiczne Eurecat opracowało innowacyjną technologię polegającą na rozpraszaniu materiałów i nanomateriałów wewnątrz plastiku, co pozwala na polepszenie właściwości opakowań, które mogą być dzięki temu lżejsze i bardziej nieprzepuszczalne. Jak wyjaśnia dyrektor Oddziału Materiałów KompozytowychEurecat, María Eugenia Rodríguez, nowa technologia opiera się na wibracyjnym systemie ultradźwiękowym, który umożliwia połączenie plastiku z różnorodnymi materiałami, w zależności od funkcji, jaką pełnić ma opakowanie.

Lepsze cechy użytkowe

Opracowana przez Eurecat technologia jest obecnie na etapie uzyskiwania patentu. Wzbogacone w nanomateriały plastiki mają lepsze cechy użytkowe, są mniej przepuszczalne, a także lżejsze od ich konwencjonalnych odpowiedników.  „Zastosowanie nanotechnologii zwiększa właściwości izolacyjne i wodoodporne, a wyprodukowane za jej pomocą opakowania są bezpieczniejsze, łatwiejsze w opróżnianiu i mają mniejszą masę. Pozwala to również zwiększyć możliwości recyklingu”, podkreśla Rodríguez.

Nie tylko przemysł spożywczy

Hiszpańska badaczka zaznaczyła, że nowatorska nanotechnologia może również w znacznym stopniu przyczynić się do zwiększenia wydajności paliw napędowych, ponieważ jej wykorzystanie pozwoli na produkcję lżejszych komponentów w przemyśle motoryzacyjnym. Naukowcy szacują, że na każde 100 kg dodatkowej masy pojazdu, zużycie paliwa wzrasta o 0,4 litra na 100 kilometrów, a emisja dwutlenku węgla rośnie o 10 gramów dwutlenku węgla na każdy przejechany kilometr.

Źródło:

https://www.efeagro.com/noticia/nanotecnologia-envases-plastico/

Autor: Wojciech Grodzicki

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn