Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Na początku grudnia br. w Singapurze konsumenci po raz pierwszy w historii mieli okazję kupić mięso hodowane komórkowo w konwencjonalnym sklepie mięsnym.
Rozwiązanie problemów przemysłu spożywczego?
Technologia hodowli komórkowej uważana jest obecnie za jedno z kluczowych rozwiązań problemów, z którymi mierzy się globalny przemysł żywnościowy – poczynając od poszukiwania alternatywnych źródeł wartościowego białka, a kończąc na wpływie tradycyjnego rolnictwa na zmiany klimatu. Good Meat, oddział działającej w obszarze technologii żywności firmy Eat Just, wszedł we współpracę z singapurskim przedstawicielem branży mięsnej, Huber’s Butchery. Owocem wspólnych działań obydwu przedsiębiorstw jest pierwsza na świecie możliwość kupienia mięsa komórkowego w standardowym sklepie.
Kebab z kurczaka i gulasz drobiowy – hodowane komórkowo
„W ramach wstępnego pokazu przykładowych dań, który odbywa się w tym tygodniu, spróbować można hodowanego komórkowo kebabu z kuskusem, smażonej skórki z kurczaka z sałatką grecką, a także komórkowego gulaszu drobiowego po prowansalsku”, wymienia Andrew Noyes, wiceprezes Eat Just. „Mięso hodowane komórkowo może stanowić rozwiązanie problemów związanych z coraz intensywniejszą produkcją rolną, która usiłuje sprostać popytowi coraz liczniejszej światowej populacji (…)”, dodaje dyrektor wykonawczy Huber’s Butchery, Andre Huber.
Transformacja światowej gospodarki żywnościowej
Obserwowany w ostatnim czasie gwałtowny wzrost zainteresowania uzyskiwanymi komórkowo źródłami białka pociąga za sobą uzasadnione pytania o przyszłość konwencjonalnego rolnictwa w najbliższych dekadach. Mimo że według przewidywań ekspertów mięso in vitro odegra kluczową rolę w transformacji globalnej gospodarki żywnościowej, warto pamiętać, że nie odbędzie się to bez udziału i wsparcia rolników.
Mięso komórkowe na sklepowej półce
„W przyszłości, gdy będziemy w stanie znacząco zwiększyć zasięg naszych działań, a nasze produkty na stałe wejdą do sprzedaży detalicznej, mamy nadzieję, że hodowanego komórkowo kurczaka będzie można znaleźć w dziale mięsnym w supermarkecie obok drobiu z konwencjonalnej hodowli oraz białka roślinnego. Konsumenci będą mogli wybrać najbardziej odpowiadający im oraz ich najbliższym produkt – jesteśmy przekonani, że wielu z nich sięgnie właśnie po mięso hodowane komórkowo”, podsumowuje Noyes.
Źródła:
Przeczytaj także
FDA uznała kurczaka hodowanego w laboratoriach firmy UPSIDE Foods za bezpieczny, co zbliża go do komercjalizacji w Stanach Zjednoczonych.
Technologie komórkowej produkcji żywności rozwijają się szybko i mogą odegrać ważną rolę w zabezpieczaniu dostępu do białek zwierzęcych dla rosnącej światowej populacji. Niezbędne są jednak dalsze analizy potrzebne do oceny ich trwałości i wpływu na zdrowie ludzkie i zdrowie środowiskowe. FAO / WHO przeprowadzi konsultacje eksperckie, których celem jest opracowanie dokumentu zawierającego aktualną wiedzę techniczną na temat aspektów bezpieczeństwa takiej żywności.
Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Obszarów Wiejskich opublikowało właśnie swój oficjalny pięcioletni plan rolny, w którym po raz pierwszy uwzględniono mięso hodowane komórkowo.