Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Niskie temperatury oraz duża wilgotność przekładają się na opóźnienia w zbiorach kukurydzy w Polsce. Prawdopodobnie będą też miały negatywne przełożenie na wolumen zebranego ziarna. Z informacji GUS, przedstawionych w Przedwynikowym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2019 roku wynika, że krajowa produkcja kukurydzy ukształtuje się na poziomie około 3,7-3,9 mln t wobec 3,9 mln t w 2018 r. Z kolei Tallage, wydawca raportu Strategie Grains, ocenia ją na 3,7 mln t wobec 4,1 mln t zebranych przed rokiem. Najbardziej optymistyczne są prognozy Sparksa, który wskazuje, że zbiory wyniosą około 4,0 mln t. Z drugiej strony szacunki tej firmy za 2018 r. znacznie odbiegają od zaprezentowanych przez GUS czy Tallage. Według Sparka w zeszłym roku produkcja wyniosła 4,6 mln t, czyli tegoroczna będzie aż o 0,6 mln t niższa.
…mniej też na świecie
W ostatnim miesiącu obniżono również prognozy globalnych zbiorów kukurydzy. W raporcie z 26 września br. Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) oceniła je na 1099 mln t, czyli na poziomie o 1 mln t niższym od szacunków z końca sierpnia br. i aż o 31 mln t niższym od wyniku osiągniętego w sezonie 2018/19. Korekty w dół dokonano dla UE oraz Tajlandii.
Sytuacja w UE
Przy czym w przypadku Unii Europejskiej sytuacja nie jest jednoznaczna. Komisja Europejska wskazuje na spadek produkcji w tym regionie o 2,5 mln t wobec 2018 r. do 66,7 mln t. Według analityków IGC zbiory wyniosą 66,4 mln t, czyli będą o 0,2 mln t mniejsze niż w 2018 r. Z kolei Tallage ocenia je na teoretycznie mniejszym poziomie - 63,8 mln t, ale taki wynik oznacza przyrost wobec 2018 r. o 2,1 mln t.
Sytuacja w Stanach Zjednoczonych
W Stanach Zjednoczonych, które są największym producentem kukurydzy na świecie, zbiory mają się obniżyć trzeci sezon z rzędu. Według IGC ukształtują się one na poziomie 341,5 mln t, tj. o 24,8 mln t niższym niż w ubiegłym roku, przede wszystkim ze względu na 7-proc. spadek plonów. Z tego prawie 14% (czyli 43,3 mln t) ma zostać wyeksportowane. Oznacza to, że Stany Zjednoczone wprawdzie pozostaną liderem sprzedaży zagranicznej kukurydzy, eksportując o prawie 30% więcej niż Argentyna, niemniej ich pozycja zaczyna słabnąć. W bieżącym sezonie ich udział w światowym eksporcie kukurydzy na wynieść 28% wobec 36% w sezonie poprzednim i 45% w sezonie 2016/17.
Prognozy konsumpcji
Agencje analityczne nie tylko obniżają prognozy zbiorów kukurydzy na świecie, ale także jej zużycia. Po sześciu sezonach systematycznych (i dużych) wzrostów wykorzystania tego ziarna, w bieżącym konsumpcja ma się obniżyć o 1 mln t do 1139 mln t. USDA wskazuje na jeszcze większy spadek, co jest związane przede wszystkim z sytuacją w Chinach (ASF).
Ceny
Pomimo zatem mniejszych zbiorów, sytuacja nie jest bardzo napięta, choć zapasy mają się obniżyć. Tym samym pojawia się sygnał na rynku do umocnienia cen. Na razie jednak nie jest on widoczny na rynku krajowym. Według informacji Sparks, na początku października kukurydza mokra skupowana była w granicach 360-410 zł/t. Dla porównania rok temu jej cena wynosiła przeciętnie w kraju 450-530 zł/t.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
W I półroczu br. warunki rynkowe dla przedsiębiorstw z sektora przemiału zbóż były mniej korzystne niż przeciętnie w latach 2015-2018.
Podobnie jak w dwóch poprzednich latach, w I połowie br. eksport produktów pierwotnego przetwórstwa zbóż odznaczał się tendencją spadkową, silnie wzrosła zaś...
W Polsce szeroko dyskutuje się na temat wpływu suszy na zbiory płodów rolnych i tym samym na ceny żywności. Wiele wskazuje jednak na to, że w przypadku pszenicy...