Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W pierwszych dniach lipca 2024 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rozpoczął konsultacje publiczne odnośnie:
EFSA w projekcie raportu naukowego odnosi się przede wszystkim do kwestii związanych z przeprowadzeniem krytycznego przeglądu istniejącej metodologii IESTI (oszacowane międzynarodowe krótkoterminowe pobranie, ang. International estimated short-term intake) oraz opracowania propozycji alternatywnych algorytmów obliczeniowych (nowe równania IESTI). Aktualny raport powinien ostatecznie pozwolić na podjęcie decyzji, czy i w jaki sposób należy zmodyfikować istniejące równania.
W 2005 r. EFSA opublikował opinię naukową przedstawiającą propozycję zharmonizowanego podejścia do oceny ryzyka substancji chemicznych obecnych w żywności i paszach, które są zarówno genotoksyczne, jak i rakotwórcze. Z uwagi na rosnącą wykrywalność genotoksycznych chemikaliów w żywności i paszy, stosowanie metod analitycznych o wysokiej czułości oraz przewidywane ograniczenie liczby badań rakotwórczości na modelach zwierzęcych przez wzgląd na dobrostan zwierząt, konieczna jest aktualizacja obecnych wytycznych dotyczących wyznaczania marginesu narażenia, MOE (ang. Margin of Exposure, MOE).
Uwagi do poszczególnych konsultacji publicznych można zgłaszać kolejno do 23 sierpnia i 6 września 2024 r.
Szczegółowe informacje na temat konsultacji oraz zasad publikacji uwag i opinii są dostępne na stronach internetowych Urzędu:
źródło: GIS
Przeczytaj także
Pseudomonas obecne na żywności mogą nie tylko powodować psucie się produktów, lecz także stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na ich potencjalną oporność na antybiotyki.
1 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej podwyższające cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także inne produkty.
W I półroczu 2024 r. Inspekcja Weterynaryjna przeprowadziła 33 tysiące urzędowych kontroli granicznych zwierząt i towarów przywożonych do UE z krajów trzecich.