Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
1 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej podwyższające cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także inne produkty.
Polska zabiegała o ograniczenie napływu rosyjskiej i białoruskiej żywności na rynek UE. 7 marca br. Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie nałożenia sankcji w związku z importem rosyjskich i białoruskich produktów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej. W ślad za uchwałą minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, wspólnie z szefami resortów ds. rolnictwa Republiki Czeskiej, Litwy, Łotwy oraz Ministrem ds. Regionalnych Estonii, 20 marca br. wystosował pismo do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z apelem m.in. o ograniczenie importu zboża z Rosji i Białorusi na teren UE.
W odpowiedzi na te działania Komisja Europejska zaproponowała podwyższenie ceł na przywóz do UE z Rosji i Białorusi: zbóż (w tym pszenicy i kukurydzy), nasion roślin oleistych i produktów pochodnych oraz wykluczenie importu ww. produktów z tych krajów z dostępu do unijnych kontyngentów taryfowych.
Rozporządzenie w tej sprawie zostało przyjęte przez Radę UE 30 maja br. i weszło w życie na terenie całej UE 1 lipca br.
Przyjęte rozwiązanie ma mieć efekt podobny do embarga i sprawić, że import wybranych produktów na rynek UE stanie się nieopłacalny. Jednocześnie Komisja Europejska uważa, że przyjęte rozporządzenie nie będzie miało negatywnego wpływu na światowe bezpieczeństwo żywnościowe, ani na tranzyt produktów objętych wyższymi cłami – poprzez terytorium UE – do miejsc przeznaczenia w krajach trzecich.
Szczegółowa lista rosyjskich i białoruskich produktów rolnych, na które zostały podwyższone cła, znajduje się w załączniku.
Przeczytaj także
W następstwie wszczętego już dochodzenia w sprawie produkcji brandy w UE władze chińskie ogłosiły rozpoczęcie dochodzenia antydumpingowego dotyczącego wywozu wieprzowiny z UE. Decyzja ta jest następstwem zakończonego niedawno dochodzenia Komisji Europejskiej w sprawie importu chińskich pojazdów elektrycznych.
Generalna Administracja Celna ChRL (GACC) opublikowała na swojej stronie internetowej listę pięciu polskich producentów karmy dla zwierząt domowych uprawnionych do eksportu tego asortymentu z Polski do Chin.
Do konsultacji został przekazany projekt rozporządzenia dobrostanowego wydłużający okres na uzyskanie przez rolników certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w systemie jakości QMP (dotyczy bydła mięsnego) lub QAFP (dotyczy świń i drobiu rzeźnego). Wymogi systemów QAFP i QMP obejmują m.in. ograniczenie wykorzystania antybiotyków w chowie tych zwierząt.