Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W I półroczu 2024 r. Inspekcja Weterynaryjna przeprowadziła 33 tysiące urzędowych kontroli granicznych zwierząt i towarów przywożonych do UE z krajów trzecich.
Kontrole importowe zwierząt dotyczyły przede wszystkim psów i kotów, głównie z Białorusi oraz ozdobnych zwierząt wodnych do hodowli hobbystycznych (ryby, skorupiaki, mięczaki), a także koni hodowlanych.
Kontrole importowe produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego dotyczyły przede wszystkim produktów rybołówstwa, produktów mlecznych, miodu i innych produktów pszczelich, jaj konsumpcyjnych i produktów jajecznych oraz osłonek.
Kontrole importowe ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego dotyczyły przede wszystkim tłuszczów paszowych i technicznych, karmy dla zwierząt domowych, owadów na cele paszowe i nasienia bydła.
Kontrole importowe pasz niezawierających tkanek zwierzęcych obejmowały przede wszystkim soję, śrutę sojową, dodatki paszowe, makuchy oraz oleje roślinne.
Podczas kontroli urzędowych graniczni lekarze weterynarii pobrali 2646 próbek, z czego 1513 poddano kontroli organoleptycznej (42 wyniki niezgodne), a 1133 próbki skierowano do badań laboratoryjnych (12 wyników niezgodnych)
Głównymi krajami eksportującymi towary podlegające kontroli weterynaryjnej na granicy zewnętrznej do UE były: Ukraina, Chiny, Wietnam, Białoruś i USA
Źródło: GIW
Przeczytaj także
Wiodące firmy przystąpiły do koalicji i ich celem jest, by do końca 2027 r. kody QR zgodne ze standardami GS1 zostały powszechnie przyjęte. W przeciwieństwie do kodów kreskowych, kody QR zgodne z GS1 zapewniają konsumentom dostęp do informacji o produkcie, w tym instrukcji użytkowania, recyklingu, informacji o bezpieczeństwie, wartościach odżywczych i certyfikatach branżowych.
Karą grzywny o łącznej wysokości 244 tys. NZD (ok. 590 tys. PLN) ukarano importera i dystrybutora napojów alkoholowych z Auckland, którzy podjęli próbę sprzedaży tysięcy butelek nielegalnego alkoholu i ominięcia przepisów.
W następstwie wszczętego już dochodzenia w sprawie produkcji brandy w UE władze chińskie ogłosiły rozpoczęcie dochodzenia antydumpingowego dotyczącego wywozu wieprzowiny z UE. Decyzja ta jest następstwem zakończonego niedawno dochodzenia Komisji Europejskiej w sprawie importu chińskich pojazdów elektrycznych.