Rejestracja do katalogu firm

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Największy od kilkunastu lat wzrost cen wieprzowiny na polskim rynku

Kategoria: Biznes i Wydarzenia

Wzrost cen żywca na początku kwietnia

Początek kwietnia przyniósł kolejne podwyżki cen wieprzowiny na polskim rynku. Według danych MRiRW, w pierwszym tygodniu kwietnia cena skupu żywca wieprzowego wyniosła przeciętnie 5,43 zł netto za kilogram, co oznacza, że była najwyższa od września 2017 roku. Cena ta była o 10,6% wyższa niż tydzień wcześniej oraz o 27,8% wyższa niż przed miesiącem.

Dwucyfrowa dynamika wzrostu ceny w ciągu tygodnia nie miała miejsca na polskim rynku od kilkunastu lat. Poprzedni znaczący wzrost cen miał miejsce w kwietniu 2014 r. (+7,8%) i lutym 2011 r. (+7,6%)  oraz przy odbiciu z dołków cenowych w 2007 r. i 2008 r.

Cena żywca wieprzowego wyższa o 18,8% niż rok wcześniej

Koniec marca i początek kwietnia przełamały złą passę dla producentów trzody – cena żywca wieprzowego w omawianym okresie jest o 18,8% wyższa niż rok wcześniej i gwarantuje opłacalność produkcji. Według obliczeń Stowarzyszenia Polskich Producentów Trzody Chlewnej „Forum” opłacalność tuczu przy poziomie cen z drugiego tygodnia kwietnia wyniosła 17 zł za sztukę, jednak przyjmując poziom cen zbóż i warchlaków sprzed trzech miesięcy, opłacalność tuczu wyniosła aż 121 zł na sztukę, ze względu na dużo niższy poziom cen warchlaków w przeszłości.

Możliwy dalszy wzrost cen

Sytuacja na rynku krajowym wskazuje, że możliwy jest dalszy wzrost cen. Według portalu cenyrolnicze.pl, w pierwszym tygodniu kwietnia cena żywca wyniosła 5,29 zł za kg, podczas gdy w drugim tygodniu kwietnia wzrosła o 3,4% do 5,47 zł za kg żywca, co sugeruje, że ceny żywca nadal rosną, ale z niższą dynamiką.

Podobne sygnały płyną również z giełdy duńskiej i niemieckiej. Na niemieckiej ISW (tzw. mała giełda) ceny tucznika pozostały bez zmian, jedna na VZG (duża giełda) cena tuczników wzrosła o 0,03 € do poziomu 1,73 € za kg żywca. Danish Crown, główny skupujący na duńskim rynku trzody, podniósł cenę o 0,30 DKK do 10,60 DKK za kg żywca, co oznacza podwyżkę w przeliczeniu o 17 groszy.

ASF coraz bardziej zmienia globalną produkcję wieprzowiny

Afrykański Pomór Świń szybko zdobywa nowe terytoria w Azji oraz stopniowo rozprzestrzenia się w Europie.  ASF został wykryty również w gospodarstwie w Republice Południowej Afryki, najprawdopodobniej przeniesiony przez dzikie zwierzęta. ASF coraz bardziej obawiają się Stany Zjednoczone –odwołano między innymi Światową Wystawę Świń. Organizatorzy, Narodowy Związek Producentów Świń, z obawy na możliwość przeniesienia ASF przez ocean zdecydowali się aby nie organizować wydarzenia w celu prewencji kraju i ochrony interesu krajowych producentów.

Źródło: agronomist.pl

Wybierz obszar: Mięso i jaja

Autor: BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas

Łukasz Czech
Ekspert rynków rolnych
Rynek mięsa i jaj

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn