Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Przypadkowy twór
Naukowcy przez przypadek stworzyli enzym, który jest w stanie strawić jeden z najbardziej zanieczyszczających środowisko rodzajów plastiku. Może to okazać się przełomowym rozwiązaniem, które pozwoli na skuteczny recykling milionów ton plastikowych butelek wyprodukowanych z PET, rozkładających się w warunkach naturalnych przez setki lat. Badacze z brytyjskiego Uniwersytetu w Portsmouth oraz amerykańskiego Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnych (NREL) zbadali strukturę krystaliczną PETazy, enzymu rozkładającego PET, by wyjaśnić sposób jego działania. W trakcie badań niechcący uzyskali enzym, który trawi plastik jeszcze lepiej niż jego naturalny pierwowzór. Naukowcy udoskonalają obecnie swój przypadkowy twór, aby umożliwić jego wykorzystanie na skalę przemysłową.
Ewolucja PETazy
Jak mówi profesor McGeehan z Uniwersytetu w Portsmouth, „niewiele osób byłoby w stanie przewidzieć, że popularyzacja plastiku w latach 60 XX w. spowoduje powstanie wielkich plastikowych «wysp» dryfujących na oceanie lub wyrzucanych na nieskażone wcześniej plaże na całym świecie. Każdy może przyczynić się do zmniejszenia skali problemu, jednak to naukowcy stworzyli ten «cudowny materiał» i to na nich spoczywa odpowiedzialność za opracowanie technologii, która będzie w stanie zredukować poziom zanieczyszczenia środowiska”. Badaczom udało się dokonać w tej dziedzinie przełomu przy okazji analizowania struktury naturalnie występującego enzymu, który wyewoluował prawdopodobnie w zakładzie recyklingowym w Japonii, pozwalając żyjącym tam bakteriom na wykorzystanie plastiku jako pożywienia.
Trawienie plastiku
PET, opatentowany jako plastik w latach 40 XX w., obecny jest w środowisku od niedawna, dlatego zespół naukowców postanowił sprawdzić w jaki sposób PETaza wyewoluowała i czy można usprawnić jej działanie. Celem badania było określenie jej struktury, ale badacze poszli o krok dalej i przypadkowo wytworzyli enzym jeszcze skuteczniejszy w trawieniu plastiku. „Mimo że poprawa właściwości enzymu jest stosunkowo niewielka, nasze nieoczekiwane rezultaty sugerują, że możliwe jest ulepszenie działania tych naturalnych katalizatorów, co pozwoli nam zbliżyć się do rozwiązania problemu wciąż rosnących ilości zużytego plastiku”, podkreśla profesor McGeehan.
Praktyczne zastosowanie
Dr Colin Miles, szef strategii biotechnologii przemysłowej w Radzie Biotechnologicznych i Biologicznych Badań Naukowych, tak podsumowuje dokonania międzynarodowego zespołu naukowców: „mamy przed sobą wysoce innowacyjne osiągnięcie naukowe, oparte na zaawansowanej wiedzy biochemicznej dotyczącej budowy enzymu depolimeryzującego powszechnie spotykany rodzaj plastiku, którego obecność w środowisku jest obecnie problemem globalnym. Intrygującą kwestią jest możliwość dalszego udoskonalania tego enzymu, a w perspektywie również zastosowanie go w recyklingu plastiku.”
Źródło:
http://www.pnas.org/content/early/2018/04/16/1718804115
Przeczytaj także
Silny rozwój produkcji opakowań szklanych z 2016 roku świadczy o znaczącym, historycznym wzroście ich udziału w sektorze opakowań.
Niewielka torebeczka z tworzywa sztucznego wielkości zaledwie połowy karty kredytowej może pomóc zredukować ilość owoców i warzyw, wyrzucanych dzień w dzień ze względu na zepsucie – tak odważne stwierdzenia wysuwa firma...
Konsumenci mają wiele oczekiwań wobec opakowań żywności. Chcą, aby opakowanie było przystosowane do obróbki w kuchenkach mikrofalowych, tak aby móc podgrzać posiłki w bardzo krótkim czasie, opakowanie ma być...