Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Harvard TH Chan School of Public, a opublikowanych w maju br. w The BMJ, wysokie spożycie ultraprzetworzonej żywności, zwłaszcza przetworzonego mięsa, słodkich produktów śniadaniowych oraz napojów zawierających cukier lub sztucznie słodzonych, może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci.
Zarówno społeczeństwo, jak i społeczność naukowa wykazały duże zainteresowanie zrozumieniem wpływu ultraprzetworzonej żywności na zdrowie, która obecnie stanowi ponad 60% dziennie przyjmowanych kalorii przez Amerykanów.
Przebieg badań i podgrupy żywnosci
Chociaż w wielu badaniach analizowano żywność ultraprzetworzoną, zespół z Harvarda dodał nową warstwę: skupił się na konsekwencjach zdrowotnych określonych jej rodzajów. Dokonali tego, badając dietę i wyniki zdrowotne ponad 114 000 dorosłych Amerykanów biorących udział w badaniach Nurses' Health Studies I i II oraz Health Professionals Follow-up Study, którzy co cztery lata przez ponad trzydzieści lat raportowali swoje nawyki żywieniowe.
Naukowcy określili ilościowo dzienne spożycie ultraprzetworzonej żywności przez uczestników w dziewięciu podgrupach: ultraprzetworzone pieczywo i produkty śniadaniowe; tłuszcze, przyprawy i sosy; pakowane słodkie przekąski i desery; napoje słodzone i sztucznie słodzone; dania gotowe do spożycia; przetworzone mięso; pakowane pikantne przekąski; desery na bazie mleka; i różne.
Uczestnicy, którzy spożywali najmniej ultraprzetworzoną żywność, jedli trzy porcje dziennie; uczestnicy, którzy spożywali najwięcej, zjadali około siedmiu porcji dziennie. W okresie objętym badaniem 48 193 uczestników zmarło z przyczyn takich jak nowotwory, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i choroby neurodegeneracyjne.
Co wykazało badanie - wnioski?
Badanie wykazało, że uczestnicy, którzy jedli najwięcej ultraprzetworzonej żywności, byli o 4% bardziej narażeni na ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, a także o 8% wyższe ryzyko zgonu z powodu chorób neurodegeneracyjnych w porównaniu z tymi, którzy jedli najmniej ultra-przetworzonej żywności. Przetworzone mięso było rodzajem żywności najsilniej powiązanym ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. Napoje słodzone cukrem i sztucznie słodzone, desery na bazie nabiału oraz ultraprzetworzona żywność śniadaniowa również wykazywały związek z wyższą śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny, podobnie jak podgrupa „różne”, która obejmowała głównie sztuczne słodziki.
Naukowcy zauważyli, że ostatecznie najważniejsza dla zdrowia jest ogólna jakość diety, a żywność ultraprzetworzona to zróżnicowana kategoria, obejmująca wiele produktów uznawanych za zdrowe.
Na przykład płatki zbożowe czy pieczywo pełnoziarniste są również uważane za żywność ultraprzetworzoną, ale zawierają różne korzystne składniki odżywcze, takie jak błonnik, witaminy i minerały. Z drugiej strony, ludzie powinni unikać lub ograniczać spożycie niektórych ultraprzetworzonych produktów spożywczych, takich jak przetworzone mięso, napoje słodzone cukrem, a także napoje potencjalnie sztucznie słodzone.
Przeczytaj także
Raport Freshfel pokazuje, że średnie spożycie owoców i warzyw w UE spadło do 350 g/dzień/mieszkańca w 2022 r. Pozytywny trend, który rozpoczął się podczas pandemii koronawirusa, został zahamowany przez kryzys gospodarczy, który wpłynął na zakupową siłę konsumentów. Owoce i warzywa stanowią część rozwiązań problemów społecznych, dlatego należy stymulować ich spożycie znacznie powyżej minimalnego dziennego celu wynoszącego 400 g na mieszkańca dziennie, zalecanego przez WHO.
W czasopiśmie British Journal of Nutrition opublikowano wyniki badań zespołu naukowców (badanie to zostało sfinansowane przez Biuro Regionalne WHO dla Europy), którzy ocenili ultraprzetworzone burgery roślinne sprzedawane w lokalach gastronomicznych w Holandii, Danii, Portugalii i Wlk. Brytanii.
Stan zdrowia Polaków się pogarsza, na co ogromny wpływ ma zła dieta i niezdrowy styl życia. Jednak świadomość społeczeństwa w tym obszarze rośnie, są też rozwiązania i są pieniądze, by ten stan rzeczy odmienić. Brakuje natomiast efektywnej współpracy i praktycznego wdrażania istniejących rozwiązań.