Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Z najnowszej edycji Monitora Konsumpcji Freshfel Europe wynika, że średnie spożycie owoców i warzyw w UE spadło do 350 g/dzień/mieszkańca w 2022 r. Pozytywny trend, który rozpoczął się podczas pandemii koronawirusa, został zahamowany przez kryzys gospodarczy, który wpłynął na zakupową siłę konsumentów. Freshfel Europe podkreśla istotne cechy świeżych owoców i warzyw, opierając się na ich silnych i niekwestionowanych korzyściach zdrowotnych oraz niewielkim wpływie na środowisko. Owoce i warzywa stanowią część rozwiązań problemów społecznych, dlatego należy stymulować ich spożycie znacznie powyżej minimalnego dziennego celu wynoszącego 400 g na mieszkańca dziennie, zalecanego przez WHO.
Raport Freshfel Europe - Monitor Konsumpcji Produktów Świeżych
Freshfel Europe opublikował najnowszą edycję Europejskiego Monitora Konsumpcji Produktów Świeżych. Raport zawiera porównanie tendencji konsumpcyjnych w całej UE-27 oraz w każdym państwie członkowskim w oparciu o oficjalne statystyki EUROSTAT i FAOSTAT. W ciągu ostatnich dwóch dekad Freshfel Europe Consumption Monitor zyskiwał coraz większe znaczenie w ocenie trendów w produkcji, handlu i konsumpcji świeżych owoców i warzyw w Europie. Raport w nowej odsłonie wykorzystuje przez lata spójną metodologię i stał się unikalnym dokumentem referencyjnym dla branży i decydentów, patrzącym zarówno na rozwój biznesu, jak i ewolucję codziennej diety składającej się ze świeżych produktów w Europie.
Średnie spożycie owoców i warzyw w UE spadło do 350 g/dzień/mieszkańca w 2022 r.
Tegoroczna edycja pokazuje, że średnie spożycie owoców i warzyw w UE spadło do 350 g/dzień/mieszkańca w 2022 r., co oznacza spadek o 5% w porównaniu z 2021 r. i prawie 3% poniżej średniej z poprzednich pięciu lat. Poziom ten jest nadal o ponad 12% niższy od minimalnego poziomu 400 g/dzień/mieszkańca zalecanego przez WHO. Monitor konsumpcji Freshfel Europe pokazuje, że tylko 6 krajów w UE osiąga zalecany cel wynoszący co najmniej 400 g świeżych owoców i warzyw dziennie na mieszkańca, pozostawiając duży margines poprawy w celu pobudzenia konsumpcji.
W 2022 r. wielkość rynku świeżych produktów w UE-27 zmniejszyła się do 71 350 965 ton. Spadek ten zakończył pozytywną tendencję zapoczątkowaną w 2020 r. pandemią Covid-19, która zmieniła styl życia Europejczyków w stronę zdrowszego podejścia, a także poprawiła ich podejście do przyczyn środowiskowych i zmiany klimatu. Jednak od 2022 r. spożycie owoców i warzyw ponownie znalazło się pod presją w całej Unii Europejskiej ze względu na kryzys gospodarczy, rosnące ceny i uogólnioną inflację wpływającą na siłę nabywczą konsumentów, ograniczającą wielkość i poszukującą opcji najbardziej przyjaznej cenowo. Philippe Binard, Delegat Generalny Freshfel Europe, skomentował: „W czasach niepewności gospodarczej konsumenci mają tendencję do przechodzenia na mniej zdrową dietę, która jest postrzegana jako bardziej satysfakcjonująca pod względem energetycznym i tańsza niż owoce i warzywa. Poza ustaleniami Monitora 2022, wstępne dane za lata 2023-2024 potwierdzają utrzymujące się tendencje spadkowe, które w wielu przypadkach osiągnęły ponad 10%, co oznacza, że postpandemiczny wzrost konsumpcji został obecnie całkowicie utracony”.
Czynniki kształtujące najnowsze trendy konsumpcyjne
Na podstawie wymiany zdań ze swoimi członkami Freshfel Europe zidentyfikował kilka wspólnych czynników kształtujących najnowsze trendy konsumpcyjne: spadek zakupów gospodarstw domowych, większy wpływ tego spadku na gospodarstwa domowe o niższych dochodach, presję na produkty organiczne i premium, zwiększoną częstotliwość zakupów, ale przy bardziej zmniejszone ilości i niższy wolumen sprzedaży częściowo skompensowany wyższymi cenami.
Impuls do znacznego wzmocnienia pozycji owoców i warzyw w asortymencie żywnościowym został powszechnie przeoczony przez decydentów
Ponieważ obecna kadencja legislacyjna UE dobiega końca, powodzenie zalecanego przejścia na dietę bardziej roślinną może zostać zakwestionowane. Liczne niespójności polityczne i brak spójności środków wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu, strategii „od pola do stołu”, planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, a także europejskiego planu walki z rakiem nie pozwoliły na osiągnięcie ambicji przejścia na zdrowsze i bardziej przyjazne dla środowiska umierać. Możliwość wprowadzenia pozytywnej dyskryminacji świeżych produktów nie powiodła się. Impuls do znacznego wzmocnienia pozycji owoców i warzyw w asortymencie żywnościowym został powszechnie przeoczony przez decydentów. Owoce i warzywa należy uznać za dobra publiczne i część rozwiązania wyzwań społecznych i jako takie sklasyfikować je jako produkty niezbędne. Krajowe wytyczne żywieniowe, zalecenia Rady Nordyckiej i EGEA zgadzają się, że ambicje i docelowy poziom spożycia należy podnieść do 800 g/mieszkańca/dzień. Dopóki istnieje świadomość, zbyt wiele przeszkód wciąż uniemożliwia rozwój. Korzyści płynące ze spożywania owoców i warzyw powinny być lepiej uwzględniane w polityce promocyjnej, ale także w nadchodzącej debacie na temat taksonomii. Poza tym należy zająć się błędnymi wyobrażeniami na temat cen lub bezpieczeństwa, aby konsumenci mogli dokonywać świadomych wyborów. Równolegle sektor powinien kontynuować swoje wysiłki i innowacje w kierunku większej wygody, lepszego smaku i konsystencji, kierować działania promocyjne do najmłodszych i szukać wsparcia, aby świeże produkty były niedrogie i dobrze dostępne dla gospodarstw domowych najbardziej potrzebujących i o niższych dochodach.
Owoce i warzywa mają wiele zalet i stanowią niedrogą opcję żywnościową dla europejskich konsumentów. Sektor owoców i warzyw oraz władze publiczne powinny połączyć siły, aby zbudować zrównoważoną postawę konsumpcyjną opartą na korzyściach płynących ze świeżych owoców i warzyw dla planety, klimatu i zdrowia samych konsumentów. Nie może być kompromisu co do pilności działań niezbędnych do sprostania wyzwaniom związanym z konsumpcją, szczególnie wśród najmłodszego pokolenia.
Przeczytaj także
Badanie przeprowadzone na zlecenie Food Standard Agency objęło 4006 gospodarstw domowych w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Celem jest ustalenie wiedzy, postaw i zachowań związanych z bezpieczeństwem żywności.
KE przyjęła zmianę do tymczasowych ram pomocy państwa na wypadek kryzysu i okresu przejściowego (TCTF), aby przedłużyć o sześć miesięcy niektóre przepisy ram mające na celu zaradzenie utrzymującym się zakłóceniom na rynku, szczególnie w sektorach rolnictwa i rybołówstwa.
Produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa, owoce oraz rośliny strączkowe, takie jak np. fasola i soczewica, groch, cieciorka powinny stanowić większą część naszej diety. Badania naukowe wskazują, że spożywanie głównie pokarmów roślinnych – produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców i strączków odgrywa ważną rolę w zapobieganiu nowotworom i jest korzystne dla zdrowia.