Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badanie Food and You 2: Wave 7 zostało przeprowadzone między 23 kwietnia a 10 lipca 2023 roku i objęło łącznie 5 812 dorosłych z 4006 gospodarstw domowych w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Przeprowadzane jest ono dwa razy w roku na zlecenie Food Standard Agency i mierzy wiedzę, postawy i zachowania związane z bezpieczeństwem żywności.
Uzyskane wyniki wskazują, że obawy jego respondentów w związku z rosnącymi cenami żywności nadal rosną i osiągnęły najwyższy poziom od początku przeprowadzania badania.
Postawy konsumentów wobec rosnących cen
Badanie Wave 7 wykazało, że 55% osób w Anglii, Walii i Irlandii Północnej jest ,,bardzo zaniepokojonych” przystępnością cenową żywności. Jest to wzrost w porównaniu do 48% uzyskanych w przeprowadzonym w tym samym okresie w 2022 roku badaniu Wave 5. Jak zauważa Emily Miles, dyrektor generalny FSA, prawie 9 na 10 osób zgłosiło, że jest bardzo lub nieco zaniepokojona rosnącym poziomem cen żywności.
Aż 80% z badanych respondentów zadeklarowało dokonanie zmian w swoich nawykach żywieniowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy z powodów finansowych. Najczęściej polegały one na ograniczeniu jedzenia poza domem (49%) i częstszym spożywaniu posiłków w domu (45%). Wśród niektórych respondentów odnotowano niestety wzrost ryzykownych zachowań związanych z bezpieczeństwem żywności takich jak dłuższe przechowywanie resztek (21%) oraz spożywanie żywności po upływie terminu żywności (21%). Zachowania tego typu mogą prowadzić do wzrostu ryzyka zachorowania na zatrucie pokarmowe.
Na takim samym poziomie (25%) w odniesieniu do poprzedniego badania pozostała liczba respondentów, którzy zgłosili brak bezpieczeństwa żywnościowego w gospodarstwie domowym. Oznacza on ograniczony lub niepewny dostęp do odpowiedniej żywności, a poziom ten utrzymuje się na najwyższej wartości od czasu rozpoczęcia badania 4 lata temu. Częściej stwierdzano go wśród grup takich jak młodzi dorośli, gospodarstwa domowe o niższych dochodach, gospodarstwa domowe z dziećmi oraz osoby z długotrwałymi schorzeniami.
Korzystanie z banku żywności w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowano w przypadku 4% respondentów i jest to wzrost w porównaniu do otrzymanych 3% w badaniu Wave 5. Poza tym, 5% osób zadeklarowało skorzystanie z supermarketów społecznych, które oferują żywność po obniżonej cenie osobom o niższych dochodach.
Odnotowano także, że 68% badanych ma zaufanie do łańcucha dostaw żywności a wśród 28% osób zgłaszających obawy dotyczące żywności, najczęstsze dotyczyły metod produkcji żywności (33%), odżywiania i zdrowia (30%) oraz jakości żywności (32%).
Źródło:
https://www.food.gov.uk/research/food-and-you-2/food-and-you-2-wave-7
Przeczytaj także
Krajowa agencja ds. żywności (New Zealand Food Safety) przedstawiła raport podsumowujący wycofania produktów z rynku Nowej Zelandii w 2023 roku.
Włoska Guardia di Finanza przejęła 33 tony francuskich ziemniaków z powodu fałszowania pochodzenia.
Statystyki prowadzone przez Urząd ds. Żywności wykazały spadek ogólnej liczby wycofań produktów w Finlandii w 2023 roku. Mniejszą wartość uzyskano już drugi rok z rzędu.