Krajowa agencja ds. żywności (New Zealand Food Safety) przedstawiła raport podsumowujący wycofania produktów z rynku Nowej Zelandii w 2023 roku. Ogólna liczba wycofań w 2023 roku wzrosła o 10 w porównaniu do zgłoszonych 60 alertów w 2022 roku.
Raport w liczbach
Produkty z krajowej produkcji stanowiły 48 z notowanych 70 przypadków, natomiast żywność importowana związana była z 22 przypadkami. Do głównych grup wycofywanych produktów zaliczono: gotowe posiłki, ciasta, pizzę, przekąski (18 wycofań), mięso i produkty mięsne (12 wycofań) oraz owoce i warzywa (11 wycofań).
Z przedstawionego raportu wynika, że 26 z 70 wycofań spowodowanych było obecnością alergenów w żywności i to właśnie one stanowiły główną przyczynę wycofywania produktów z rynku. Najczęściej wymienianym alergenem było mleko (12 przypadków).
Zagrożenia z grupy zanieczyszczeń mikrobiologicznych doprowadziły do 23 wycofań a kolejne 14 spowodowane było zanieczyszczeniami fizycznymi takimi jak szkło, metal i plastik.
W raporcie opisano także:
- wycofania spowodowane obecnością Salmonella Montevideo w 10 produktach oraz Salmonellą Livingstone w 4 produktach
- wykrycie Listerii seeligeri w produkcie mlecznym
- możliwą obecność WZW typu A w jednym produkcie
W okresie od czerwca 2022 r. do lipca 2023 r. zanotowano 39 przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A. Jako najbardziej prawdopodobne źródło tej epidemii podano importowane mrożone jagody.
Najważniejsze przypadki
Jako najważniejsze wydarzenie związane z bezpieczeństwem żywności w ubiegłym roku w Nowej Zelandii odnotowano obecność Salmonelli w importowanych z Turcji produktach na bazie nasion sezamu. Skutkowało to 14 wycofaniami, które dotyczyły 65 produktów. Zainicjowano je po wykryciu Salmonelli podczas rutynowych testów, przeprowadzanych przez nowozelandzką firmę wytwarzającą produkty z importowanego tahini. Dalsze dochodzenie wykazało także obawy dotyczące produktów pochodzących z Jordanii.
Kolejnym odnotowanym wydarzeniem, była możliwa obecność Listerii i Campylobacter w surowym mleku, co przyczyniło się do wycofania 3 produktów. Chociaż nie odnotowano doniesień o listerozie, pojawiły się trzy przypadki powiązane z zakażeniem Campylobacter.
Szczegółowe informacje przedstawiono w raporcie: https://www.mpi.govt.nz/dmsdocument/61900-Consumer-level-Food-Recalls-Annual-Report-2023
Źródło: https://www.mpi.govt.nz/news/media-releases/new-reports-highlight-food-recall-system-at-work/
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.