Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Podczas trwania Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności FAO/WHO opublikowano znowelizowane normy ISO 22003 dotyczące systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności (część 1 i 2).
Część 1 określa wymagania dotyczące audytu i certyfikacji systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności (FSMS – ang. Food Safety Management System). Część 2 obejmuje wyroby, procesy i usługi, w tym systemy bezpieczeństwa żywności.
Kylie Sheehan, dyrektor generalny ds. operacji w australijsko-nowozelandzkiej jednostce akredytacyjnej (JAS-ANZ) oraz członek grupy roboczej, która zaktualizowała teksty, powiedziała, że te dwie normy wspierają organizacje branżowe w uzyskiwaniu certyfikatów bezpieczeństwa żywności.
"Dają one również organom regulacyjnym i konsumentom pewność, że jednostki certyfikujące podejmujące się certyfikacji bezpieczeństwa żywności spełniają minimalne wymagania wzorcowe, które dają pewność co do osiągniętych wyników w zakresie bezpieczeństwa żywności".
Norma ISO 22003 zawiera wymagania dla jednostek certyfikujących, aby zapewnić ich spójność w zakresie kompetencji audytorów, czasu trwania i planowania audytów, pobierania próbek z terenu zakładu oraz przyznawania certyfikacji.
"Ujednolicenie wymagań dla wszystkich jednostek certyfikujących we wszystkich systemach i w całym łańcuchu żywności, od produkcji podstawowej po handel detaliczny i gastronomię, zapewnia równe szanse w branży i buduje zaufanie. Niezależnie od standardu wybranego przez przedsiębiorstwo spożywcze, podejście przyjęte przez jednostki certyfikujące do pomiaru zgodności jest teraz spójne" - powiedziała Amanda McCarthy, dyrektor ds. żywności i napojów w dziale Zapewnienia Jakości Biznesu DNV.
Linki do norm:
Przeczytaj także
10 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja „Akredytacja wsparciem zrównoważonego rozwoju, konkurencyjności i efektywności gospodarki” pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To pierwsze po pandemicznej przerwie tak duże, interdyscyplinarne forum poświęcone akredytacji.
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Międzynarodową Sieć Organów Bezpieczeństwa Żywności (INFOSAN), w pierwszym kwartale 2022 r. spadła liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem żywności.
Budowa biznesu odpowiedzialnego społecznie to jeden ze sposobów na osiągnięcie neutralności klimatycznej całego świata. W tym celu należy nie tylko zbadać ślad węglowy przedsiębiorstwa. Warto także przygotować i wdrożyć strategię dekarbonizacji, a także poddać się transparentnej ocenie przez niezależne jednostki, jak CDP.