Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Heather Hancock, szefowa Agencji ds. Żywności, z przyjęła ogłoszenie nowej ustawy o znakowaniu alergenów, aby pomóc w ochronie Brytyjczyków żyjących z alergią pokarmową, które złożył dziś Sekretarz Środowiska Michael Gove. Brytyjski rząd planuje wprowadzić nowe przepisy, które będą wymagały pełnego etykietowania składników żywności pakowanej do bezpośredniej sprzedaży.
Proponuje się, aby nowe przepisy weszły w życie w Anglii, Walii i Irlandii Północnej do 2021 r. - dając przedsiębiorstwom spożywczym czas na dostosowanie się do zmian.
Heather Hancock powiedziała:
„Z zadowoleniem przyjmuję oświadczenie Sekretarza Stanu: jest to ważny krok, aby Wielka Brytania stała się najlepszym miejscem na świecie dla osób żyjących z nadwrażliwością na żywność. Wiemy, że wpływ alergii pokarmowej i nietolerancji na jakość życia może być bardzo duży lub nawet większy niż prawie wszystkie inne choroby przenoszone przez żywność. Chociaż nie można całkowicie wyeliminować ryzyka, uważamy, że ogłoszenie przez Sekretarza Stanu tej zmiany zasad oznaczać będzie lepszą ochronę dla osób z alergią pokarmową”.
Ochrona konsumentów
Czerwcowe obwieszczenie jest wynikiem ogólnoeuropejskich konsultacji, rozpoczętych w styczniu, w których poszukiwano opinii na temat aktualizacji przepisów dotyczących etykietowania alergenów spożywczych dla żywności pakowanej do bezpośredniej sprzedaży. Nastąpiło to po tragicznej śmierci nastolatek Natasha Ednan-Laperouse, w wyniku reakcji alergicznej na bagietkę, którą zjadła, i która nie zawierała informacji o alergenach na opakowaniu.
Zarząd FSA, na publicznym spotkaniu w maju, zgodził się, że pełne etykietowanie składników powinno być obowiązkowe dla wszystkich paczkowanych produktów spożywczych przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej.
Aktualne przepisy
„Żywność paczkowana do sprzedaży bezpośredniej” to żywność, która została wyprodukowana i zapakowana w tych samych pomieszczeniach, z których jest sprzedawana. Na przykład zapakowane kanapki lub sałatki przygotowane przez pracowników wcześniej w ciągu dnia i umieszczone na półce w celu zakupu.
Obecnie, produkty te nie muszą nosić etykiet i informacji o alergenach, ponieważ oczekuje się, że klient będzie mógł porozmawiać z osobą, która wyprodukowała lub spakowała produkt w celu uzyskania tych informacji. Doprowadziło to do błędnego założenia, że żywność nie zawiera żadnych alergenów.
Wiele przedsiębiorstw spożywczych podjęło już kroki w celu poprawy etykietowania żywności. Inni, którzy jeszcze nie dokonali zmian, są proszeni o zrobienie wszystkiego, co mogą, przed datą wdrożenia, aby pomóc konsumentom w dokonywaniu bezpiecznych wyborów żywieniowych.
Źródło:
https://www.food.gov.uk/news-alerts/news/fsa-welcomes-new-allergen-labelling-law
Przeczytaj także
Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu, powodująca występowanie różnych objawów klinicznych. Do najczęściej występujących zalicza się zaburzenia:żołądkowo-jelitowe (kolki, przewlekłe biegunki, zaparcia), skórne (pokrzywki, liszaje)...
Prawdziwa i praktyczna wiedza na temat zarządzania alergenami bardzo często jest pierwszym obszarem, który stanowi słabą stroną specjalistów ds. Kontroli Jakości i Bezpieczeństwa Żywności. Spowodowane jest to istniejącymi różnicami...
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. wyróżnia się 14 substancji alergennych, które objęte są obowiązkiem znakowania – gluten, mleko, soja, musztarda, seler, orzeszki...