Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zespół naukowców z Hiszpanii wykazał, że oliwa z oliwek extra virgin może poprawiać parametry zdrowotne u osób chorych na otyłość i zagrożonych rozwojem cukrzycy.
Efekty już po miesiącu interwencji
Wyniki badań opublikowane przez Hiszpanów pokazują, że wystarczy zaledwie miesiąc spożywania bogatej w substancje bioaktywne oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, by osiągnąć korzystne zmiany metaboliczne, obniżyć masę ciała i glikemię na czczo – bez konieczności wprowadzania innych zmian w diecie czy zwiększania aktywności fizycznej. Oprócz tego obecne w oliwie biofenole, oleokantal i oleokaina, przyczyniły się do podwyższenia parametrów obrony antyoksydacyjnej we krwi osób badanych. Jednocześnie odnotowano obniżenie markerów stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego.
Oliwa, ale z pierwszego tłoczenia
„W naszym badaniu, w którym wzięło udział 91 uczestników, udało się wykazać korzystny wpływ na zdrowie oliwy z oliwek extra virgin bogatej w związki fenolowe w porównaniu z oliwą zawierającą tych substancji 7-krotnie mniej. Po 30 dniach interwencji poziom stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego u osób badanych wyraźnie się zmniejszył, co dowodzi, że tego typu oliwa wpływa pozytywnie na profil zdrowotny”, podkreśla współautorka publikacji, dr Aránzazu García Borrego z hiszpańskiej Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC).
Oleokantal i oleokaina
Wcześniejsze doświadczenia na kulturach komórkowych i modelach zwierzęcych pokazały, że oleokantal i oleokaina posiadają silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, jednak do tej pory brakowało dowodów na ich korzystne działanie u ludzi. Nowe badanie zespołu z Hiszpanii jest pierwszym, w którym oceniano wpływ tych związków na zdrowie osób z otyłością i zagrożonych rozwojem cukrzycy.
Nowy element terapii i profilaktyki?
„Rezultaty naszego eksperymentu otwierają drogę nowym badaniom na większą skalę, z większą liczbą uczestników i o dłuższym czasie trwania, w których będzie można ocenić wpływ podobnej interwencji na rozwój cukrzycy i chorób metabolicznych u pacjentów z grup ryzyka”, mówi współautorka pracy, prof. Silvana-Yanina Romero-Zerbo z Regionalnego Szpitala Uniwersyteckiego w Maladze. Niewykluczone, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia o wysokiej zawartości oleokantalu i oleokainy stanie się jednym z narzędzi służących poprawie zdrowia i prewencji cukrzycy u osób cierpiących na otyłość.
Źródła:
Przeczytaj także
Szeroko zakrojone badanie przeprowadzone pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Columbia w Stanach Zjednoczonych sugeruje, że dieta uboga we flawanole może przyczyniać się do pogorszenia pamięci.
Wyniki badań naukowych wskazują, że na większe spożycie kalorii w trakcie posiłku istotny wpływ mają produkty o wysokiej smakowitości.
Suplementacja kwasem foliowym niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych, jednak naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Chin zwracają uwagę, że nadmierna podaż tego składnika może być niebezpieczna.