Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Dwutlenek tytanu nie może już być uważany za bezpieczny, gdy jest stosowany jako dodatek w paszach dla zwierząt, uznała EFSA.
Panel EFSA ds. dodatków i produktów lub substancji wykorzystywanych w paszach dla zwierząt (FEEDAP) również wydał opinię negatywną nt. bezpieczeństwa stosowania dwutlenku tytanu w paszach w ślad za wcześniejszymi ustaleniami Panelu EFSA w sprawie dodatków do żywności i środków aromatyzujących (FAF), który to uznał, że ten związek nie może być uznany za bezpieczny, kiedy jest stosowany jako dodatek do żywności.
Panel FEEDAP nie mógł wykluczyć obaw związanych z genotoksycznością, czyli zdolnością substancji do uszkadzania DNA, materiału genetycznego komórek.
Po spożyciu doustnym wchłanianie cząstek dwutlenku tytanu jest niskie, ale mogą one kumulować się w organizmie. To, wraz z brakiem danych, oznaczało, że panel nie mógł wyciągnąć wniosków na temat bezpieczeństwa TiO2 dla zwierząt, konsumentów i środowiska. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkownika, dwutlenek tytanu jest uważany za potencjalnie rakotwórczy przy wdychaniu.
Dwutlenek tytanu jest obecnie dopuszczony do stosowania jako środek barwiący.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Sprawdź w jakich produktach obecnie stosowany jest w Polsce dwutlenek tytanu (E171). Chroń siebie i swoje dzieci.
Wielokrotnie pisaliśmy o kontrowersjach związanych ze stosowaniem dwutlenku tytanu jako dodatku do żywności (barwnika) o numerze E 171. Debata nad jego bezpieczeństwem toczy się od kilku lat. Wątpliwości dotyczą skutków jego spożywania i możliwych negatywnych efektów kumulacji w organizmie nanocząstek zawartych w E 171. Dwutlenek tytanu jest dozwolony do stosowania w różnych kategoriach żywności, m.in. słodyczach, lodach czy suplementach diety.
Jeszcze w maju br. Komisja Europejska ma rozpocząć konsultacje z krajami członkowskimi UE dotyczące zakazu stosowania dwutlenku tytanu - barwnika spożywczego E171.