Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W dniu 14 grudnia br. opublikowano rozporządzenie Komisji (UE) 2020/2040 z dnia 11 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1881/2006 w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów alkaloidów pirolizydynowych w niektórych środkach spożywczych.
Pełna treść rozporządzenia - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32020R2040&qid=1608230773522&from=PL
Rozporządzenie stosuje się od 1 lipca 2022 r., a wejdzie w życie 3 stycznia 2021 r.
Przepis dotyczy herbat, herbatek ziołowych, herbat aromatyzowanych, suplementów diety, ziół.
Środki spożywcze wymienione w załączniku do rozporządzenia, które zostaną zgodnie z prawem wprowadzone do obrotu przed dniem 1 lipca 2022 r., mogą pozostać w obrocie do dnia 31 grudnia 2023 r.
Alkaloidy pirolizydynowe i ich toksyczność
Alkaloidy pirolizydynowe to pochodne pirolizydyny, stanowią rozległą grupę naturalnych toksyn syntetyzowanych przez wiele gatunków roślin w celu ochrony przed roślinożercami. Związki te mogą występować w preparatach botanicznych przeznaczonych do użytku w artykułach spożywczych, herbacie, naparach czy suplementach diety, jak również w produktach pszczelarskich, takich jak miód i pyłek. Niektóre alkaloidy pirolizydynowe mogą powodować uszkodzenie wątroby u ludzi, natomiast liczne badania na zwierzętach wykazały potencjalne działanie genotoksyczne, mutagenne i rakotwórcze.
Źródło: EUR-lex
Przeczytaj także
Czytanie etykiet żywności przed jej zakupem jest coraz częstszą praktyką, zwłaszcza wśród młodych konsumentów. Aby przyciągnąć ich uwagę etykiety powinny być tak „czyste”, jak to tylko możliwe, pozbawione numerów „E” (oznaczających dodatki do żywności) czy dziwnie brzmiących nazw.
Rozporządzeniem Komisji 2020/1566 z dnia 27 października 2020 r. zmieniono najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości bupirymatu, karfentrazonu etylowego, etyrymolu i pyriofenonu w określonych produktach lub na ich powierzchni.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (NIZP-PZH) dokonał kolejnej aktualizacji ogólnodostępnej „Bazy danych dotyczących izomerów trans w środkach spożywczych”.