Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z Instytutu Badań Rolniczych ARS w Beltsville odkryli, że niektóre orzechy np. pistacje są w rzeczywistości mniej kaloryczne, niż dotychczas sądzono, a dokładniej – jak wynika z ich badań, nie wszystkie kalorie znajdujące się w orzechach, są pobierane przez ludzki organizm.
Fizjologowie David Baer i Janet Novotny z Laboratorium Komponentów Żywności i Zdrowia w Instytucie Badań Rolniczych w Beltsville w stanie Maryland postanowili sprawdzić czy wszystkie kalorie zawarte w migdałach, pistacjach i orzechach włoskich są faktycznie wykorzystywane przez ludzkie ciało. Okazało się jednak, iż istnieją różnice pomiędzy kalorycznością niektórych rodzajów orzechów, a ilością kalorii tzw. biodostępnych, czyli tych które organizm może wykorzystać.
Biodostępność
Pojęcie biodostępność określa stopień w jakim organizm przyswaja i wykorzystuje składniki odżywcze zawarte w pożywieniu. Na biodostępność wpływa wiele czynników, poczynając od podstawowego składu chemicznego produktu żywnościowego, przez sposób jego obróbki (w przypadku orzechów czy są surowe, pieczone czy mielone), kończąc na samym ich spożywaniu – ważny jest sposób ich żucia. Biorąc pod uwagę jak złożona jest kwestia biodostępności składników odżywczych w produktach żywnościowych naukowcy z ARS postanowili sprawdzić, czy wszystkie kalorie, deklarowane jako wartość energetyczna orzechów, są faktycznie wykorzystywane przez nasz organizm.
Badania
Podsumowując wyniki badań Baer i Novotny stwierdzili, iż pobór kalorii z pistacji wynosił 22,6 kalorii na gram, czyli o 5% mniej, niż obecnie przyjęte 23,7 kalorii na gram. Jedna uncja pistacji (28,35g) ma więc 161,9 kalorii ale tylko 153,8 kalorii jest dostępnych biologicznie. Wydaje się, że różnica ta nie jest znacząca, jednak redukcja kaloryczności diety o 5% może być w dłuższej perspektywie czasu zauważalna.
Według Novotny’ego dostarczanie dokładnych informacji na temat kaloryczności żywności, uwzględniając biodostępność składników energetycznych, jest niezwykle ważne – od niego zależy wiarygodne etykietowanie żywności i, tym samym, nasze zdrowie.
Badania innych rodzajów orzechów potwierdziły tendencje zaobserwowane na przykładzie pistacji. Podczas badania orzechów włoskich zespół naukowców stwierdził, iż dostarczają one o 21% mniej energii, w odniesieniu do wartości umieszczonych na etykiecie. W przypadku migdałów różnica pomiędzy deklarowaną kalorycznością, a określoną przez naukowców biodostępnością składników energetycznych wynosiła 32% - zamiast 168-170 kalorii z jednej uncji (28,35g) migdałów, wchłanianych było tylko 129 kalorii.
Źródło:
https://www.ars.usda.gov/news-events/news/research-news/2018/nuts-for-calories/
Przeczytaj także
W ostatnich latach obserwujemy zwiększone zainteresowanie zdrowym stylem życia, a szczególnie wpływem odpowiedniej diety na nasze zdrowie i samopoczucie. W związku z tymi trendami producenci żywności opracowują...
Niedawno opublikowane w internetowej wersji European Journal of Nutrition wyniki badań sugerują, iż wśród osób, które regularnie spożywają orzechy rzadziej występuje nadwaga oraz otyłość. Ponadto włączenie orzechów do diety pozwala...
W The Journal of Nutrition, opublikowano badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanu Pensylwania, które sugerują, że orzechy arachidowe (ziemne), a zwłaszcza zawarte w nich białko i składniki bioaktywne...