Parzenie herbaty w plastikowych torebkach uwalnia cząsteczki mikroplastiku do herbaty
Według naukowców z McGill University plastikowe torebki stosowane do pakowania herbaty uwalniają mikro i nano cząsteczki do naparu. Nie są jednak pewni, jakie są możliwe skutki zdrowotne spożywania tych cząstek.
Niektórzy producenci herbaty sprzedają herbatę w plastikowych torebkach zamiast papierowych. Naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy plastikowe torebki uwalniają mikroplastik i / lub cząsteczki nanoplastyczne do herbaty podczas moczenia, a jeśli tak, to ile.
Przebieg i wyniki badania
W eksperymencie wykorzystano cztery różne komercyjne herbaty zapakowane w plastikowe torebki. Najpierw opróżniono i umyto torebki, a następnie umieszczono je w pojemnikach z podgrzewaną wodą, aby symulować warunki parzenia. Za pomocą mikroskopii elektronowej odkryto, że pojedyncza plastikowa torebka zaparzona w typowej temperaturze parzenia (95 ° C) uwalnia około 11,6 miliarda cząstek mikroplastiku oraz 3,1 miliarda cząstek nanoplastiku do zaparzonej herbaty. Naukowcy ustalili, że skład cząstek plastiku (nylon i tereftalan polietylenu) uwalnianych do parzonej herbaty odpowiada oryginalnym torebkom. „Poziomy cząstek nylonu i poli (tereftalanu etylenu) uwalniane z torebki są o kilka rzędów wielkości wyższe niż obciążenia tworzywem sztucznym zgłaszane wcześniej w innych produktach spożywczych” - napisali naukowcy w badaniu.
Badanie zostało opublikowane w Science Science & Technology. Więcej informacji na temat badań można znaleźć w komunikacie prasowym American Chemical Society.
Źródło:
Przeczytaj także
-
07.01.2020
FAQ: ftalany w plastikowych materiałach mających kontakt z żywnością. Opinia EFSA
EFSA zaktualizował swoją ocenę ryzyka dotyczącą pięciu ftalanów stosowanych w plastikowych materiałach mających kontakt z żywnością.
-
01.01.2020
Dodatki do żywności – trendy 2020
Produkty pochodzenia roślinnego i produkty funkcjonalne zyskują coraz większą popularność na rynku, w związku z czym składniki związane z tymi produktami również zyskują coraz większe zainteresowanie producentów...
-
04.06.2019
UE przegłosowała całkowity zakaz wykorzystania produktów plastikowych jednorazowego użytku od 2021 roku
Każdego roku około 8 milionów ton tworzyw sztucznych trafia do naszych oceanów - oznacza to, że co minutę do naszych zasobów wodnych wyładowywana jest jedna śmieciarka wypełniona tworzymai sztucznymi. Co najmniej 80 procent śmieci znajdujących się w oceanach to tworzywa sztuczne - ilość ta ma zostać zmniejszona w ciągu najbliższych kilku lat dzięki przegłosowaniu...