Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Każdego roku około 8 milionów ton tworzyw sztucznych trafia do naszych oceanów - oznacza to, że co minutę do naszych zasobów wodnych wyładowywana jest jedna śmieciarka wypełniona tworzymai sztucznymi.
Co najmniej 80 procent śmieci znajdujących się w oceanach to tworzywa sztuczne - ilość ta ma zostać zmniejszona w ciągu najbliższych kilku lat dzięki przegłosowaniu w sprawie zakazu stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych w Europie. Parlament Europejski przegłosował 27 marca 2019 r. zakaz wykorzystania wszelkich plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Głosowanie było jednomyślne na rzecz zakazu; 560 eurodeputowanych głosowało za, 35 przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.
Zakaz od 2021 roku
Zgodnie z komunikatem prasowym opublikowanym przez Parlament Europejski zakaz wejdzie w życie do 2021 r., oszczędzając miliardy wydane na szkody środowiskowe.
„Przepisy te zmniejszą rachunek za szkody jakie wyrządzane środowisku o 22 miliardy euro (24 658 700 000 USD) - szacowany koszt zanieczyszczenia tworzyw sztucznych w Europie do 2030 r.” - powiedziała eurodeputowana Frédérique Ries.
Europa wyznacza drogę
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, zaznacza, że Europa nie jest najgorszym zanieczyszczającym ocean.
„Dziś podjęliśmy ważny krok w celu zmniejszenia zanieczyszczenia i zanieczyszczenia plastiku w naszych oceanach i morzach. Mamy to, możemy to zrobić. Europa wyznacza nowe i ambitne standardy, torując drogę reszcie świata ”
To ruch, który utoruje drogę innym krajom. „Kraje azjatyckie są bardzo zainteresowane tym, co robimy. Kraje Ameryki Łacińskiej też
90% butelek do recyklingu
Europejski zakaz przewiduje, że 90 procent plastikowych butelek musi zostać poddanych recyklingowi do 2030 roku i musi być wykonane z co najmniej 30 procent plastiku pochodzącego z recyklingu (około 25 % do 2025 roku). Powszechnie spotykane na plażach śmiecie takie jak słomki z tworzyw sztucznych i plastikowe kijki do balonów, jak również kubki z polistyrenu jednorazowego użytku oraz te wykonane z tworzyw sztucznych oksodegradowalnych mają również zostać zakazane do 2021 roku.
Oksydegradowalne tworzywa sztuczne
„EUBP (European Bioplastics) od dawna ostrzega przed szkodliwym wpływem oksydegradowalnych tworzyw sztucznych na środowisko, a także potencjalnym uszkodzeniem reputacji i zrozumienia prawdziwie biodegradowalnych tworzyw sztucznych. W ostatnich latach zgłoszono kilka przypadków wprowadzania konsumentów w błąd i fałszywych oświadczeń, które doprowadziły do zamieszania związanego z biodegradacją w społeczeństwie - powiedział Hasso von Pogrell, dyrektor zarządzający European Bioplastics.
Produkty takie jak mokre chusteczki, podpaski higieniczne, kubki i filtry tytoniowe będą musiały nosić etykietę, jeśli są wykonane z tworzywa sztucznego, z ostrzeżeniem dla konsumentów o szkodach środowiskowych jakie te produkty powodują, jeśli nie zostaną prawidłowo usunięte.
Sieci rybackie
Ponadto producenci sieci rybackich będą ponosić odpowiedzialność zamiast załóg rybackich za koszty szkód środowiskowych, jeśli sieci zostaną utracone na morzu.
Zmniejszenie zanieczyszczenia
Ta europejska propozycja ma na celu zmniejszenie o połowę, dziesięciu najczęściej spotykanych jednorazowych przedmiotów plastikowych zaśmiecających europejskie plaże. Duża część odpowiedzialności za zmniejszenie zużycia tworzyw sztucznych spoczywać będzie na producentach takich przedmiotów, jak pojemniki na żywność, opakowania, chusteczki nawilżane, filtry papierosowe i kubki jednorazowego użytku, ponieważ będą musieli ponieść część kosztów sprzątania.
Źródła:
Przeczytaj także
Państwa Unii Europejskiej doszły do porozumienia w kwestii redukcji zanieczyszczenia mórz i oceanów jednorazowymi produktami z plastiku. Zakazane zostaną plastikowe sztućce, kubki, talerze, słomki i pałeczki do uszu. Nowa dyrektywa oparta jest o aktualne normy dotyczące odpadów, jednak wprowadza ona bardziej restrykcyjne przepisy w sprawie plastikowych produktów i opakowań
Żyjemy w erze plastiku, bo większość wygodnych, lekkich opakowań tworzona jest z tworzyw sztucznych. Czy powszechne używanie tego materiału jest bezpieczne i nie niesie żadnych konsekwencji?
Naukowcy przez przypadek stworzyli enzym, który jest w stanie strawić jeden z najbardziej zanieczyszczających środowisko rodzajów plastiku. Może to okazać się przełomowym rozwiązaniem, które pozwoli na skuteczny recykling...