Rejestracja do katalogu firm

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Porozumienie państw UE w sprawie plastikowych produktów jednorazowego użytku

Kategoria: Prawo Żywnościowe

Restrykcyjne przepisy

Państwa Unii Europejskiej doszły do porozumienia w kwestii redukcji zanieczyszczenia mórz i oceanów jednorazowymi produktami z plastiku. Zakazane zostaną plastikowe sztućce, kubki, talerze, słomki i pałeczki do uszu. Nowa dyrektywa oparta jest o aktualne normy dotyczące odpadów, jednak wprowadza ona bardziej restrykcyjne przepisy w sprawie plastikowych produktów i opakowań, które stanowią jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia wybrzeży Europy.

„Rosnący problem w skali globalnej”

„Zaśmiecanie oceanów to rosnący problem w skali globalnej”, podkreśliła austriacka minister środowiska i turystyki, Elisabeth Köstinger, której kraj przewodniczył w minionym półroczu Radzie Europy. Köstinger przypomniała o prognozach Światowego Forum Ekonomicznego, które ostrzega, że jeśli plastikowe śmieci wyrzucane będą do mórz i oceanów w obecnym tempie, w 2050 r. ich masa przewyższy masę wszystkich ryb żyjących w tych zbiornikach wodnych. Jednym z głównym celów nowej dyrektywy jest ograniczenie wytwarzania plastikowych odpadów oraz zwiększenie ich ponownego wykorzystania.

Zakaz w całej UE

Przepisy te oznaczać będą zakaz stosowania sztućców, talerzy i słomek z plastiku, a także kubków, tacek i opakowań do żywności z ekspandowanego polistyrenu w całej Unii Europejskiej. Nowe prawo obejmie również produkty z plastiku oksydegradowalnego – materiały z dodatkiem substancji, które przyspieszają utlenianie i rozkład na mikrofragmenty. Tego typu plastik przyczynia się do zanieczyszczania środowiska naturalnego, nie jest biodegradowalny i negatywnie wpływa na konwencjonalny recykling, przypomniała Rada Europy. Ze swojej strony państwa członkowskie zobligowane będą do podjęcia niezbędnych działań, by ograniczyć ilość plastiku zużywanego w postaci opakowań do żywności i butelek do napojów.

Butelki i chusteczki

Równocześnie UE zobowiąże się, że butelki do napojów produkowane z poliestrów PET od 2025 r. zawierać będą co najmniej 25% materiałów nadających się do recyklingu, liczonych jako średnia dla każdego kraju. W 2030 r. wszystkie plastikowe butelki będą musiały zawierać ich już przynajmniej 30%. Natomiast w przypadku mokrych chusteczek, konieczne będzie umieszczenie na opakowaniu informacji o zawartości plastiku oraz ostrzeżenie o potencjalnym szkodliwym wpływie na środowisko w przypadku nie wyrzucenia ich do śmietnika.

Źródła:

Autor: Wojciech Grodzicki

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn