Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W wyniku projektu pilotażowego między firmą biotechnologiczną Volta Greentech, siecią spożywczą Coop i firmą spożywczą Protos, powstała jest pierwsza na świecie wołowina o obniżonej emisji metanu. Od 30 czerwca mięso można kupić w wybranych sklepach Coop w Szwecji.
Przebieg projektu
Szwedzka Volta Greentech opracowała dodatek paszowy dla bydła oparty na gatunku czerwonych alg Asparagopsis, który zmniejsza emisję metanu. Badania, w których krowy były karmione paszą redukującą metan, wykazały początkowo 80% redukcję metanu, który emitowany jest w wyniku karmienie bydła.
W 2022 r. Volta Greentech wraz z firmą spożywczą Protos i Coop rozpoczęli pilotażowy projekt na Gotlandii, mając na celu po raz pierwszy w historii wspólne dostarczenie mięsa, którego produkcja generuje jeszcze mniejszą emisję metanu.
W ramach projektu dziesięć byków na farmie Ejmunda na Gotlandii otrzymywało glony jako część codziennej paszy przez około trzy kolejne miesiące przed ubojem. W badaniu przetestowano różne sposoby żywienia zwierząt, a większość osiągnęła ponad 90% redukcję metanu, ze średnią dla okresu około 80%. Ponadto w trakcie badań odkryto nowe metody płynnego włączania paszy do codziennej pracy gospodarstwa, co w przyszłości ułatwi większej liczbie gospodarstw wdrażanie tego samego rozwiązania.
- To projekt, który naprawdę znajduje się w czołówce w obszarze technologii żywności i przejścia do bardziej zrównoważonego łańcucha żywnościowego. Mamy nadzieję, że jako pierwsi na świecie zaoferujemy naszym klientom wyjątkowy produkt w naszych sklepach i będziemy nadal wspierać szwedzką produkcję żywności – mówi Charlotta Szczepanowski, szefowa ds. zrównoważonego rozwoju i jakości w Coop Sweden.
- Ta współpraca pokazuje, że możliwe jest znaczne zmniejszenie emisji metanu w szwedzkich gospodarstwach i że jest to praktycznie wykonalne. Jako konsument będziesz mógł w przyszłości aktywnie wybierać produkty w ladzie mięsnej, które są znacznie lepsze dla planety. W nadchodzących latach naszym celem będzie jak najszybsze dotarcie do jak największej liczby szwedzkich gospodarstw – mówi Fredrik Åkerman, dyrektor generalny Volta Greentech.
- Wyniki badania przerosły nasze oczekiwania! To toruje drogę dla przyszłej szwedzkiej produkcji mięsa, dzięki odpowiedniej metodzie produkcji pokazujemy, że mięso jest wysokiej jakości żywnością nawet z punktu widzenia klimatu, powiedziałThomas Östlund, dyrektor generalny Protos.
W ramach komercyjnego projektu pilotażowego, pierwsza na świecie wołowina o obniżonej zemisji metanu jest teraz prezentowana pod marką LOME („Low on Methane”). Od 30 sprzedawana jest w Szwecji przez ograniczony czas w wybranych sklepach, pakowane jako mielona wołowina w opakowaniach 500 g. Planowana jest sprzedaż także w innej formie, jak: stek z polędwicy wołowej i polędwica wołowa.
Źródło: Volta Greentech
Przeczytaj także
Wspólne gotowanie, smażenie, grillowanie i pieczenie. Naukowe eksperymenty, świąteczne przepisy i nieoczekiwanepołączenia smaków. Oficjalne spotkania i nieformalne pikniki. IV edycja kampanii „Marka Polskie Mięso. Polska Smakuje” za nami.
KE dla rynku mięsa zakłada spadek unijnej produkcji wołowiny oraz wieprzowiny w 2022 r., odpowiednio o 0,9% oraz 3%. Obecnie wiele wyzwań stoi przed producentami trzody chlewnej, co jest związane z utrzymującą się niską rentownością, pomimo wzrostu cen żywca. W przypadku drobiu prognozuje się wzrost produkcji, po spadku zanotowanym w roku ubiegłym.
Elastyczny wegetarianizm czyli fleksitarianizm to podejście żywieniowe, które bazuje na diecie warzywno-owocowej, dopuszczając od czasu do czasu spożycie mięsa i ryb. Dieta fleksitariańska odwraca dotychczasowe trendy, w których spożywaliśmy dużo białka zwierzęcego, a niewiele roślinnego. Przemysł spożywczy analizuje rynek konsumentów i próbuje wypełnić niszę rynkową w zakresie produktów hybrydowych.